İnternetten film ve müzik indirmek yasal mı?

Çoğu insan; temel icat amacı bilgi paylaşımı olan bir internette, müzik ya da film indirmenin suç olmasına anlam verememektedir. Ancak ülkemizin kanunlarında internetten film ya da müzik indirmek ile ilgili bir hüküm bulunmamaktadır. Bir başka değişle; internet üzerinden herhangi bir filmi ya da bir şarkıyı indirmek, kanuni olarak suç değildir. Ancak 5651 sayılı kanuna göre suç sayılan; internet üzerinden herhangi bir filmin ya da şarkının yayını yapmak ve paylaşmaktadır.

Bir internet sitesi sahibi sitesinde herhangi bir müzik parçasının, sinema filminin, belgeselin, dizinin ya da telif hakları ile korunan herhangi bir içeriğin paylaşımı yaptığında 5651 sayılı kanuna göre suç işlemiş olur. Ancak bu bilgiyi ilgili siteye girerek kendi bilgisayarına indiren ve herhangi bir ticari amaç için kullanmayan ya da internet üzerinden bu içeriği herhangi bir kimse ile paylaşmayan kullanıcı kanuni olarak suç işlemiş sayılmaz. Film ya da müzik paylaşımı yapılması için bir site sahibi olmak da gerekli değildir. Herhangi bir filmi ya da müzik parçasını internetteki upload (yükleme) sitelerine yükleyerek, bu linki herhangi bir forum, blog, sosyal paylaşım ağı ya da internet sitesinde paylaşmak da suç unsuru oluşması anlamına gelmektedir.

Bu tür doğrudan ya da yüklendiği sitenin indirmek linkini paylaşan kişileri ilgili kurumların avukatları takibe alır ve bu kişiler hakkında yasal işlem başlatılması için suç duyurusunda bulunur. Bu aşamada özel durumlar olması ile birlikte genel olarak kişinin kullandığı IP numarasına dayanarak tespit yapılır. Ancak bazı özel durumlarda kişinin saptanması için daha detaylı ve kesin sonuç veren yöntemlere de başvurulmaktadır. Bu yasal takip sonucunda içerik paylaşımında bulunan kişinin tespitinden sonra kişinin kullandığı bilgisayara da bakılmaktadır. Şayet kişinin yükleme işlediğini gösteren kesin bir kanıt ve bilgisayarın yüklenen dosyalara ait bir içerik varsa, kişinin suçlu bulunması ihtimali kuvvet kazanır. Bu tür paylaşımlar nedeni ile suçlu bulunan kişilere 2 yıla kadar hapis cezası verilebilmektedir. Bu suçun ilk defa işlenmesi durumunda davaya bakan hakim; hapis cezasının ertelenmesine, hapis cezasının para cezasına çevrilmesine ya da hükmün açıklanmasının ileri bir tarihe ertelenmesine karar verebilmektedir.

Bir Cevap Yazın