İnternet sitesi neden kapatılır?

Ülkemizde özgür medya olarak adlandırılan ve internet üzerinde paylaşım yapan tüm internet sitesi sahipleri, sitelerinin kapatılmasından endişe etmektedir. Bu durumun iyi ve kötü ayrımı olmadan tüm site sahiplerinin ortak korkusu haline gelmesinin en büyük nedeni, ilgili yasanın hükümlerinin net çizgiler ile çizilmemesidir. Türkiye’de herhangi bir internet sitesi sadece “müstehcen” içeriğe sahip olduğu için kapatılabilir ancak bu “müstehcen” kelimesinin tanımıyla ilgili site sahiplerinin bazı sorunları vardır.

Yasa içerisinde müstehcen içeriğe sahip tüm internet sitelerinin kapatılacağı belirlenmiş olmasına rağmen ilgili müstehcen kelimesine dair bir açıklama yoktur. Yani bir başka değişle; bir internet sitesinin içeriğinin müstehcen olup olmadığı, tamamen yoruma açık bir konudur. Bu nedenle Telekom İletişim Başkanlığı tarafından tüm internet sitelerinin yayınını sadece müstehcen içeriğe sahip olduğu nedeni ile durdurma yetkisine sahiptir.

Telekom İletişim Başkanlığı bir sitenin yayını durduğu zaman 24 saat içerisinde ilgili site hakkındaki kesin kararın verilmesi için nöbetçi hakime konuyu sunmaktadır. Hakimin ilgili sitenin içeriğinin yasa ile belirtilen konularda zararlı olduğuna karar vermesi durumunda ise yayın tamamen kapatılmaktadır. Bu aşamada tüm internet sitesi sahiplerinin farkına varması gereken konu; kendi internet sitelerinde yayınladıkları içeriğin, gazetede ya da televizyonda yayınlanan bir haberden farksız olmasıdır. Yasal olarak internet sitelerinden yayınlanan tüm içerikler kamuya vicdanına yapılan bir paylaşım olarak görülmektedir. Bu nedenle internet sitesinde bir kişi hakkında herhangi bir hareket içeren bir yazı yayınlayan site sahibi hakkında ilgili savcı suç duyurunda bulunma hakkına sahiptir.

Ayrıca Web 2.0 tabanlı internet dönemine geçilmesi ile internet sitelerinin içeriğini “kullanıcı girişli” şeklinde sağlayan sitelerin durumu da oldukça karışık bir hal almıştır. Günümüzde pek çok kullanıcı yazısı yayınlayan site hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur ve bazı sitelerin davaları hala devam etmektedir. Bu durum hakkında yazısı ilgili sitede yayınlayan kadar, site sahibi olarak bu yazının yayınlanmasını sağlayan kişinin de sorumluluk sahibi olduğu unutulmamalıdır.

Bir Cevap Yazın