Eurovision nedir?

Halkımız 1970’li yıllardan beri heyecan ile takip ettiği ve halk arasında hala “erovizyon” olarak yazılan Eurovizyon (Eurovision)  şarkı yarışması, günümüzde dahi büyük bir ilgi odağıdır. 50 yıldan bile eski bir tarihçesi olan Eurovizyon Şarkı Yarışması, 1956 yılında müzikseverler ile buluşmuştur. İlk olarak San Remo Şarkı Yarışması’ndan doğan Eurovizyon, 1956 yılında İsviçre’de; Belçika, Hollanda, İsviçre, Fransa, Almanya ve İtalya ülkelerinin katılımı ile gerçekleştirilmişti ve bu ilk Euro vizyon şarkı yarışmasını İsviçre kazanmıştır.

Eurovizyon şarkı yarışmasının düzenlenmesinin amacı müzikal ilkelerden ziyade, televizyon yayıncılığının alt yapısı ile alakalı bir konudur. Çoğu insanın bildiğinin aksine; Eurovizyon yarışması müzik eserlerinin kalitesini ölçmek için değil, uluslararası canlı televizyon yayını kalitesini test etmek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Eurovizyon şarkı yarışması; 1950’lerin televizyon teknolojisinde ülkeler arası canlı yayın kalitesi çok düşük olduğundan, canlı yayın kalitesini kuvvetlendirmek ve yayın ile ilgili teknik ayarların yapılması için düzenlenmiştir.

Eurovizyon şarkı yarışması günümüzde tahminlere göre 500 milyon civarında izleyiciye ulaşan, uluslararası bir canlı yayın organizasyonu haline gelmiştir. Eurovizyon şarkı yarışmasını en fazla kazanan ülke 7 defa birinci olan İrlanda iken, bu şarkı yarışmasına 8 defa ev sahipliği yaparak en fazla Eurovizyon yarışması düzenlenen ülke de İngiltere olmuştur. Türkiye Eurovizyon şarkı yarışması tarihinde 2003 yılında Sertap Erener ile 1. sırada, 2010 yılındaysa Manga grubuyla 2. sırada yer almayı başarmıştır. Türkiye Eurovizyon şarkı yarışmasına ilk defa 1975 yılında, Semiha Yankı’nın seslendirdiği “Seninle Bir Dakika” isimli şarkı ile katılmıştır.

Bir Cevap Yazın