İnternet girişimcisinin düşünmesi gerekenler nelerdir?

Günümüzde gençlerin yoğun olarak icra ettikleri işlerden birisi, girişimcilik. Özellikle internet girişimciliği giderek popüler hale gelmeye başladı. Birçok fikir ve ürün iternet üzerinden birilerinin dünyasının değişmesine vesile oluyor. Ancak girişimcilik demek zengin olmak demek anlamına gelmiyor. Birçok kişi girişimcilikle para kazanılacağını sansalar da, ilk sene içerisinde iflas bayrağını çeken girişimlerin sayısı çok fazla. Bunun sebepleri var tabi ki, öncelikli sebep arasında girişimleri iyi bir ekip kuramamaları gözüküyor.basarili_girisimci

Eğer doğru bir ekip kuramdıysanız, girişimin bir sene içerisinde sonlanması muhtemel. Ama bu tabi sizin çalışmalarınızın ne derece inançlı ve azimli olduğuyla alakalı. Eğer ekibimizde sizin gibi inanan ve çalışan elemanlar yoksa, profesyonel bir ekibin olması da fayda etmiyor. Sizin çalıştığınız kadar, kendisini işine adayacak ve maaş beklemeyecek kişi bulmak zor. Arkadaşlarınızdan böyle bir ekip kurarak işe başlamak istiyorsanız, bilgili olmalarına dikkat etmeniz gerekiyor.

Bunun yanında girişimlerin rakiplerini sürekli kopyalayarak, kendilerine özgü bir ürün veya hizmet üretememiş olmaları da, erken sürede kapanmalarına sebep oluyor. Bu durumda girişimin kendine özgü bir yolu olmalı. Bu farklılığın pazarlaması üzerinde durulmalı. Aksi halde, girişiminiz rakipleriniz arasında kaybolup, gidecektir.

Girişimlerin tanıtım konularında ve müşteri ilişkilerinde de kalitesiz bir süreci talip etmiş olmaları, kısa sürede silinmelerinin başka bir sebebi. Eğer müşteri beklentilerine uygun davranmayan ve ihtiyaçlarına çözüm sunamayan bir yapıda olursanız, kısa sürede müşteri kaybeder, olumsuz yorumlar alır ve pazarınızı kaybedebilirsiniz. Bu anlamda sıkı bir müşteri ilişkisi yönetmeniz ve müşterilerin isteklerine cevap verebilecek esnekliğe sahip olmanız gerekir. Girişimlerin sade bir yapıya sahip olması, başarıları için önemli. Ne kadar anlaşılır bir sunum yapabilirseniz, o kadar müşteri nezdinde, başarılı addedilirsiniz.

Bir Cevap Yazın