Yeniden motive olmanın yolu nedir?

Hayat akıp gidiyor. Bu akış içerisinde bizlerde bazen mutlu ve mesut, bazense, tam tersine hüzünlü ve yaşamaktan bıkmış birisi olarak değişimler yaşıyoruz. Aslında insan sık sık hayatında olumsuzlukların var olduğunu düşünüyor ve bu olumsuzluklar içerisinde saplanıp kalıyorsa, bir çıkış yolu arayamayacak kadar motivasyondan uzaksa, durumdan hemen kurtulmanın reçetesini yazmak zorunda. Bunun için sağlıklı bir beyin ve bedenin varlığına ihtiyacımız var. Böylece çocukluğumuzdaki o mutlu ve mesut olduğumuz canlılığa ve motivasyona yeninden sahip olabiliriz.kendini_motive_et

Ne yapmalıyız?

Hazır yazın en sıcak zamanlarını geçiriyorken, işinizden, gücünüzden zaman ayırarak, birazda kendinizin fakına varmaya çalışın. İlk olarak yapmanız gereken ufak bir seyahat etmek olmalı. Tek başınıza tatile çıkmayı düşünmelisiniz. Kimsenin olmadığı, sessiz, sakin yerleri tercih etmenizi öneririm. Çünkü böyle alanlarda hayatınızı yeniden kontrol etmek için fırsatınız olacak. Tatil yapmaya müsait olamayanlar ise, bir ormanda yürüyüşe ve dinlenmeye birkaç saat çekilmeliler. Çimlere uzanıp, beyinlerini olumsuzluklardan temizlemek için toprağı ve çimleri hissetmeliler.

Bunu yaptığınızda stresiniz ve olumsuz düşünce ve enerjiler toprağa akacaktır. İnsan beyni yeterli oksijenle eğer buluşmazsa, sürekli kaygı üretir. Bu nedenle kaygılı insanlar bir yere kapalı kalmaktan, hayatlarında stres üretici şeylere odaklanmaktan, başka bir şeyle meşgul olmazlar. Beynin düzenli çalışması için oksijene ihtiyacı olduğundan sıvı ve güzel mekanlarla beynini destekleyenler her zaman pozitif düşünürler.

İkinci olarak önerimiz, akıllı telefon, internet veya elektroniğe dair ne varsa hayatınızdan haftada bir gün çıkarmak. Bu durumda bu aletlerin yaymış olduğu zarardan etkilenmemiş olursunuz. Sosyal medyada takılmaktansa, günde bir gün zamanınızı sizi geliştirecek kitap veya hobilerinize ayırmayı denemelisiniz. Ne kadar uğraş edinirseniz, o kadar hayatınız daha anlamlı olur. Ama sadece sosyal medyaya, akıllı telefona odaklanmış stresli bir hayat, çekilemez bir duruma doğru gider.

Bir Cevap Yazın