İnternet bağımlılığının yansımaları neler?

İnternet teknolojilerin gelişmesiyle beraber ona olan ihtiyacında ister isteez arttığı ortada. Kalkar kalkmaz telefonumuza bakıp, Facebook bildirimlerimizi kontrol ediyorsak, bunu yapmadığımızda bir boşluk hissediyorsak, sizde bağımlı olmaya doğru gidiyorsunuz demektir. Ama öncelikle bağımlılık konusu çocuklar üzerinde kontrol altına alınmalı. Anne ve baba olarak çocukların sizi örnek aldığı düşünüldüğünde, internette dolaşma ve na bağımlı oma durumunuz, çocuklarınızın da aynı şekilde yetişmesine sebep olacak.intbagimliligi

İnternete bağımlı olan kişilerde iletişim bozuklukları, sosyal yaşamdan kaçma belirtileri meydana geliyor. Kişi kendisi için internetin yeterli olduğu bir dünya kuruyor. Hayalleriyle kendisini tatmin edici bir hayat figürünü ortaya koyuyor. İnternet bağımlılığını konuşmada, yazmada, davranışlarda etkili olmaya başlıyor. Kişi fazla konuşmuyor, kalem tutamıyor, cümleleri kısa kısa yazıyor.

Eğer çocuklarınızda bu tür belirtilerin olduğunu düşünüyorsanız, uzmanlara baş vurmanız gerekecek. İnternet fiziksel bir takım rahatsızlıkların ortaya çıkmasına da sebep oluyor. Bunların başında bel ve boyun ağrılar geliyor. Göz yorgunlukları ve bozukluklarına davetiye çıkarıyor. Yorgunluk, uyku düzensizliği ve huzursuzluk meydana getiriyor. Bu nedenlerden dolayı dozunda kullanılmayan internet, sıkıntıların doğmasına sebebiyet veriyor.

Obezite ve kalp hastalıklarının başlamasına bile neden olabilen bu bağımlılık süreci, kişide depresif duyguların meydana gelmesinde de önemli bir sebep. Çocuk arkadaşının facebook üzerinde paylaştığı fotoğraflara bakarak kendi hayatı hakkında analizlere ve kanaatlere varması, olumsuz bir takım ruh halinin doğmasına sebebiyet veriyor.

Anne ve babaların bu konuda bilinçli olmaları gerekiyor. Kendilerinin internet kullanımına olan ilgilerini gözden geçirerek, çocuklarının interneti eğlence ve vakit öldürme aracı olarak kullanmalarının önüne geçmeleri gerekiyor. İnternet verimli bir teknolojidir ama doğru bir şekilde kullanıldığında. Fazla bağımlılık, çocuklarda hatta yetişkinlerde olumsuz ruh halleri ve fiziki rahatsızlıklar meydana getiriyor.

Bir Cevap Yazın