İncekum neresidir?

incekumİncekum antik dönemlerde Pamfilya ile Klikya arasında kurulan,  Antalya ilimizin Alanya ilçesine bağlı bir beldedir. Burası Osmanlı egemenliğine girinceye kadar, güzel dağ anlamında olan Kalonoros ve Alaiye olarak anılmıştır. Güneyi tarafı olduğu gibi Akdeniz’le çevrili olan şirin belde, yaklaşık olarak 4 km uzunluğunda bir sahil şeridine sahiptir. Sırtında olan çam ormanlarının, denizin kucaklaşması beldeye ayrı bir özellik katmıştır. Beldenin içinde çok sayıda turistik tesis, otel ve pansiyon vardır. Turizme gereken önemin verilmesi, beldeyi bugünkü hak ettiği yere getirmiştir. Burası 500 hanelik belde olmasına rağmen, içinde 7500 yatak kapasitesine sahip turizm tesisleri bulunmaktadır. D-400 karayolu kenarında bulunan beldenin, herhangi bir ulaşım sorunu da yoktur. Yaz aylarında çok fazla artan ziyaretçilerini hak ettiği şekilde ağırlayan İncekum beldesi, gezilmesi gereken yerlerin içindedir. Turistik tesislerinin tamamı denize yakın konumdadır. Burada konaklamanın bir avantajı da, plaja zahmetsizce ulaşmanın mümkün olmasıdır. Yaz aylarında yoğun olarak ziyaretçiler tarafından tercih edilen beldede erken rezervasyon yapmak işinize yarayacaktır. Alanya’ya 25 km uzaklıkta olması sayesinde burasının da tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmenize olanak sağlayacaktır.

Tipik Akdeniz ikliminin etkisinde olan beldede, yazları sıcak ve oldukça nemli bir hava hâkim olmakta, kışları ise yağışlı geçen bölgenin, bitki örtüsü de Akdeniz’in özelliklerine sahiptir. Muz,  portakal ve mandalina bahçeleri ile çam ormanları beldenin tipik özellikleri arasındadır.

Görülmesi gereken yerler

İncekum plajı: Masmavi deniz ve plajı altın sarısı incecik kumlarla kaplı olan, yaklaşık bir km uzunluğundaki mavi bayraklı bir plajdır. Geniş bir koyun içinde yer alan plajda, ücretsiz faydalanacağınız büfe, otopark gibi tesisler de bulunan bir yerdir. Yol kenarında olan kır lokantalarını da unutmamak gerekir, burası güzel bir yemek için gerçekten idealdir. Çadır kamp yeri de olan plaj, günübirlik konaklama yapmak için de uygun bir yer.

Ağören yöresi zeytin işliği: İlk çağlardan itibaren günümüze kadar bölgede olan zeytinlerin işlendiği tarihi işliktir. Akdeniz yöresindeki sızma zeytinyağlarının işlendiği işliğin, günümüze kadar sadece taş duvarları gelmiş. Arkeolojik çalışmaların yapıldığı bölgede, tarihte karanlık kalmış belgelerinin aydınlanmasına yardımcı olacaktır.

Alanya ilçesi: Beldeye olan uzaklığı sadece 25 km olan ilçede, Alanya Kalesi, Kızıl Kule, Ehmedek-eğri Kapısı, Aya Yorgi Kilisesi, Kaleiçi, Dim Çayı, Sapadere Kanyonu ve Cleopatra Plajı gibi tarihi ve doğal güzelliklerini görebilir, tatilinize daha fazla renk katabilirsiniz. İncekum ’da eğlence ve dinlenme faaliyetleri yapabilir, Alanya’da gezinti yaparsınız.

Bir Cevap Yazın