Hızlı okuma nedir?

Hızlı okuma konusu son günlerde tüm dünyadaki bilim adamları tarafından geniş bir şekilde incelenmektedir. 1950’lerin başında Amerika’da başlatılan görme deneyleri sayesinde, göz kaslarının da vücutta yer alan diğer kaslar gibi geliştirilebildiği ispatlanmıştır. Hızlı okuma egzersizleri sayesinde normal okuma hızınızı 4 hatta 5 katına dahi çıkartmanız mümkündür. Bu sayede okumak ve dolayısı ile öğrenmek için çok daha az vakit harcayabilir ya da aynı süre içerisinde kat ve kat daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bilginin değerinin hızla arttığı dünyamızda, her geçen gün daha da fazla yeni bilgi açığa çıkarılmaktadır. Mevcut okuma hızı ile beyin kapasitesinin çok küçük bir kısmı dahi doldurulamazken, bilgili bir insan olmak her geçen gün daha da fazla zorlaşmaktadır. Geliştirilen hızlı okuma teknikleri sayesinde beyin göz koordinasyonunu geliştirerek, beyninizin çok daha hızlı bir biçimde okuduğunu anlayabilmesini sağlayabilirsiniz. 1. Dünya Savaşı sırasında İngiltere’yi bombalayan Alman uçakları, İngiliz askerler tarafından fark edilemiyordu. İngilizler askerlerinin gözlerini eğiterek, Alman uçaklarını daha kısa sürede tanıyabilmeleri için göz egzersizlerini geliştirmiştir. Savaş sonrasında Amerika’da devam edilen araştırmalar, okuma hızını arttırma üzerine geliştirilmiş. Böylece günümüzde kullanılan hızlı okuma tekniklerinin ilk temeli de atılmıştır.

Temel olarak hızlı okuma egzersizleri göz kaslarının geliştirilerek, yazı satırlarını çok daha hızlı bir biçimde inceleyebilmesini sağlamaktadır. Uzun vadede kalıcı olarak genişleyen bakış açısı sayesinde, beynin işleyebileceği kadar fazla yazı okunabilmektedir. İnsan gözü yaradılış itibari ile çok gelişmiş bir sistemdir ve görme açısı sanılanın aksine son derece geniştir. Bir kitabın sayfalarına baktığınızda siz farkında olmasanız da gözünüz o sayfada yer alan tüm kelimelerin görüntüsünü beyninize iletmektedir. Hızlı okumak için uygulanan bu teknikler, görüntünün veri olarak nasıl işleyeceğini beyninize öğretmeye yaramaktadır.

Küçük yaşlardan itibaren öğretilen harfleri teker teker takip ederek okumanın son derece yavaş olduğu artık kanıtlanmıştır. Hızlı okuma egzersizleri sayesinde aynı anda 4-5 kelimeyi algılayabilirsiniz ve beyninize 5 kelimeyi aynı anda yorumlamasını öğretebilirsiniz. Bu teknikler kısaca; beyine geniş kelime gruplarını algılayarak, bunları nasıl yorumlaması gerektiğini öğreten temel egzersizlerden ibarettir. Böylece anlayarak hızlı okuma mümkün hale gelir ve eskiye nazaran 5-6 kat daha hızlı ve bir o kadar da verimli okuma gerçekleştirilebilinir. Hızlı okuma eğitim ve iş hayatında insanlara çok büyük avantajlar sağladığı gibi, kendisine vakit ayıramayan insanların rahatlamak için zaman bulmasını da sağlamaktadır

Bir Cevap Yazın