Bebekler neden kusar?

Bebeklerde yaygın görülen sorunlardan birisi olan kusma, bebeğinizin beslenmesi ile doğrudan etkili olabileceği gibi genetik etkenli hastalıklar nedeni ile de olabilir. Özellikle bebeğinizi doktorunuzun tavsiye ettiği süre zarfında sadece anne sütünüz ile beslemeniz son derece önemlidir. Kusma nedeni birçok farklı nedenden kaynaklanabileceği için uzman bir doktordan yardım istemenizde fayda vardır. Yeni doğan bebeklerin bütün vücut sistemleri gibi sindirim sistemi de tam olarak gelişmediğinden, kusma sorunu erken dönemlerde birçok bebekte yaygın olarak görülen bir sorundur.

Bebeğinizin kusması sadece rahatının bozulmasına neden olmayarak, sıvı kaybetmesine de neden olur. Bebeklerde sıvı kaybına bağlı görülebilecek çok ciddi hastalıklar olduğu düşünülürse, bu sorun ertelenmemesi gereken bir durumdur. Sürekli olarak kusan bebeğinizin, reflü hastalığına yakalanması da oldukça kuvvetli bir ihtimaldir. Bebeğinizin düzenli olarak kullandığı ilaçlar varsa kusmasının nedeni; bu ilaçların yan etkilerine bağlı olabileceğinden, reçeteyi veren doktorla irtibata geçmeniz durumun engellemesine yardımcı olabilir. Bebeklerde görülen kusmanın nedenlerinden bir diğeri de zehirlenmelerdir. Annenin aldığı besinler sonucu kanına karışan bazı kimyasallar bebeğe anne sütü vasıtası ile geçerek, zehirlenmesine neden olabilir. Bu ek olarak hava kirliliği de bebeğinizin zehirlenmesine neden olabilir.

Hava da bulunan ağır kimyasalların uzun süre solunması sonucu, kandaki zararlı kimyasal miktarı artarak zehirlenme şikayetinin görülmesine sebep olur. Her geçen gün daha da fazla bir oranda kirlenen dünyamız, soluduğumuz havanında zararlı hale gelmesine neden olmaktadır. Yetişkinler için bile son derece tehlikeli olan bu durumun etkileri, daha savunma sistemi tam olarak oluşmamış bebeğiniz için çok daha ağır olacaktır. Bağırsak düğümlenmesi de bebeklerde kusma şikayetlerinin görülme nedenlerinden biridir. Bir yaşına kadar olan bebeklerde görülen kusma şikayetlerinin en büyük nedeni, bağırsak ve üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bu bağlamda bebeğinize verdiğiniz yiyeceklerin iyice temizlenmiş olması ve bulunduğu ortamın mikroplardan arındırılmış olması da oldukça önemlidir.

Kuşkusuz her anne doğal olarak sahip olduğu koruma içgüdüsünden kaynaklaranak, bebeklerinin en ufak sorununda dahi büyük bir endişe duyar. Yeni doğan bebeklerin ilk üç ayda ortalama olarak günde 1-2 defa kustuklarını unutmamalısınız. Bebeğiniz yeni doğduğu için sindirim sistemi henüz gelişme aşamasında olduğu için bu durum oldukça doğaldır. Ancak bebeğiniz günde birkaç defadan fazla kusuyorsa ve bu durum her gün görülüyorsa, uzman bir çocuk doktoruna başvurmanızda fayda vardır.

Bir Cevap Yazın