Hiperaktif çocuklar nasıl anlaşılır?

hiperaktifHiperaktivite çocuklarda genellikle doğumdan itibaren vardır. Ancak çocuk 3-4 yaşlarına geldiğinde fark edilebilir. Bu sorun çocuklarda aşırı hareketlilik, kıpır kıpır olma, yerinde duramama, dikkat dağınıklığı gibi etkilerle karakterize olmuştur. Çocuklar aşırı hareketlilik ve dikkat eksikliğini aynı anda yaşarken, bazı durumlarda bunları tek tek yaşabilirler. Bir çocuğa hiperaktif denmesi için 7 yaşından önce bu belirtilerin görülmesi ve bunları farklı ortamlarda göstermesi gerekir. Bu yüzden her hareketli çocuğa hiperaktivite teşhisi konulamaz. Aileler aşırı hareketli çocuklara genellikle hiperaktif tanımlaması yapmaktadır. Ancak buna doğru teşhis yapılarak, tedavi uygulanmalıdır. Yanlış tanı koyulan çocuklar gereksiz yere tedaviyle hırpalanmaktadır.

Hiperaktivite belirtileri nelerdir?

Bu çocuklarda dikkatini uzun süre toplayamama, başladıkları işi bitirememe, dikkat isteyen işlerden kaçınma, eşyalarını kaybetme, rutin işlerde unutkanlık gibi belirtiler izlenir. Çocuklarda olan unutkanlık sorunu zeka seviyesinden ziyade, dikkati toplayamamaktan kaynaklanır. Genellikle dağınıklık ve düzensizlik belirgindir. Yaptıkları çalışmaları plansız yaparlar. Tabiri caizse yerlerinde duramazlar. İş yaparken sürekli gezinirler, başkalarının konuşmasını sürekli keserler, ancak onların konuşması genellikle kesilemez. Elleriyle sürekli olarak bir şeyle oynar, düşünmeden tehlikenin içine girerler. Çevresi tarafından yaramaz olduklarından sürekli uyarı alırlar. Yaşıtları arasında sakinlik gerektiren çalışmalara katılamazlar. Çocuğun hiperaktif olarak tanımlanması için bu belirtilerin hepsinin bir arada olması gerekmez.

Hiperaktivitenin sonuçları nelerdir?

Bu çocuklarda işlevsellik belirgin şekilde bozulmaktadır. Grup çalışmalarında kurallara uymakta zorluk çekilir. Oyunlarda kurallara uyum sağlanamaz. Bu yüzden büyüklerinden ve öğretmenlerinden sürekli olarak uyarı alırlar. Derslerde dikkat eksikliği sorunu olduklarından, zeka seviyeleri iyi olsa bile başarısızlık sorunu yaşarlar. Çocukların bu durumu kanalize edilmediğinde, ek sorunlar gelişebilir. Tedavi yapılmadığında aileyle olan ilişkilerde, öğretmenleri ve arkadaşlarıyla ilişkileri bozulur.

Hiperaktif çocuklar nasıl fark edilir?

Bu sorunu olan çocuklar okul öncesinde anne ve babaların ilgisini çekmiş olsalar da, genellikle okul döneminde arkadaşlarıyla yapacağı grup çalışmalarında öğretmenleri tarafından fark edilirler.

Hiperaktiviteye neden olan etkenler nelerdir?

Bu durum çocuklarda genellikle doğuştan olsa da, bazı çocuklarda psikiyatrik durumlarla birlikte görülebilir. Bunlar arasında öğrenme güçlüğü, davranış bozukluğu, depresyon, kaygı bozukluğu gibi etkenler sayılabilir. Bu bir psikiyatrist tarafından teşhis edilebilir.

Hiperaktivite tedavisi nasıl yapılır?

Rahatsızlığın tedavisinde uygulanan ve sonuç alınan ilaç tedavisi çocuklarda başarılı olmaktadır. Kullanılan ilaçlarla dikkat eksikliği ve aşırı hareketlilik kontrol altına alınır. Aileler ilk aşamada çocuklarına uygulanacak ilaç tedavisine olumsuz baksalar bile, yararlarını gördükten sonra memnu olmaktadır. Bu rahatsızlıkta önemli olan doğru tanı konması ve tedavinin uygulanmasıdır.

Bir Cevap Yazın