Hamur nasıl açılır?

hamur açmaHamur açmak çoğu kişiye zor gelir. Ancak evde hazırlayacağınız hamurla yufkayı nasıl açacağınızı gözünüzde fazla büyütmemeniz gerekir. Eğer bazı püf noktalarına dikkat ederseniz, sizlerde evde açtığınız hamurla yapılmış nefis atıştırmalıklar yapabilirsiniz. Öncelikle hamuru uygun ölçülerde malzemelerle hazırladıktan sonra bir süre dinlendirmenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde hamurunuz daha kolay açılacaktır. Eğer hazırsanız birlikte hamuru açmaya başlayalım.

Hamurun hazırlanma aşaması

Yoğurduğunuz ve dinlendirmiş olduğunuz hamurdan yumurtadan daha büyük bir parça koparıp alın. Bunu elinizle güzelce yuvarlayın. Tezgâhın üzerine hamur parçasını koyun. Hamurun hem üstüne, hem altına un serpiştirin ve elinizle hafifçe bastırın.

Hazırlanmış olan hamurun kıvamı sertse bu yaptığınız aşamada merdane kullanmanızı tavsiye ederiz. Hamurun kıvamı yumuşaksa, oklava kullanmanız daha iyi olur. Hamurla yufka açılırken en fazla yapılan hata oklavayı yanlış tutmaktır. Çoğunlukla hamur açılırken oklava düz bir şekilde tutulmakta ve aynı şekilde ileriye doğru yuvarlanarak bastırılmaktadır. Daha sonra hamur ekseninde ters şekilde çevrilmekte ve aynı işlem bu yöne yapılmaktadır. Bu şekilde yufka açmaya çalışırsanız hamurunuz yuvarlak bir şekil almaz. Yufkanızın yuvarlak bir şekil alması için, hamuru açarken bazı kurallara dikkat etmeniz gerekir. Hamuru açarken kullandığınız merdane ya da oklavayı hamurun üstüne yan olarak koyun. Sol elinizle ileriye doğru hamura baskı yaparken, sağ elinizle hamuru hafifçe kendinize doğru çekmelisiniz. Bu hareket sonucunda hamurun yavaş şekilde ekseninde dönmesini sağlarsınız. Ancak bunu yaparken aşırı güç sarf ederek hamuru bastırmayın. Bu şekilde hamuru rahatça döndüremezsiniz. Unutmamanız gereken, bu aşamada açtığınız yufkanın şekli nasıl olursa, yufkayı tam açtıktan sonra da aynı şekilde olacağıdır. Yani şekli bu aşamada bozuk olursa, sonuna kadar bu şekli düzeltemezsiniz.

Hamuru açma aşaması

Hamurun ilk aşamada büyük bir tabak haline getirdiyseniz, hamuru açmanın bu kısmını başarmış olursunuz. Şimdi hamurun üstüne bir avuç kadar un serpiştirin ve her tarafına iyice yayın. Fakat hazırlamış olduğunuz hamurun kıvamı sertse, fazla un serpmeniz gerekmez. Oklavanızı yine hamurun hazırlama aşamasındaki gibi yan tarafına koyup yufkayı üzerine dolayın. Oklavanızı kendinize doğru çevirip, ileriye doğru hafifçe baskı uygulayarak yufkayı ittirin. Bu hareketle hamurunuz büyümeye başlayacaktır. İleriye doğru ittirdiğiniz oklavayı bu defa kendinize doğru hafifçe bastırıp çekin. Yaptığınız her harekette oklavaya hamuru aynı yerden dolayın. Daha önce yaptığınız hareketi tekrarlayın. Açtığınız hamur mantı hamuru gibi sert kıvamdaysa, yufkanızı oklavaya doladıktan sonra elinizle destek yaparak yufkanın orta tarafından dışarıya doğru bastırıp, yufkanızın büyümesini sağlayın. Yumuşak kıvamda hamurla açtığınız yufka daha kolay büyütülebilir.

Hamur açmanın püf noktaları nedir?

  • Yufkayı açarken kullanacağınız mutlaka kaliteli ve düzgün bir oklavanız olmalıdır. Oklavanızda olabilecek en küçük bir eğrilik yufkanızın düzgün açılmasını engeller.
  • İçinde tuz bulunan hamur açarken kendisini daha çabuk salar ve bunun için rahat açamazsınız.
  • Merdane kullanarak yufkayı açamazsınız. Mutlaka bir oklavaya ihtiyacınız var.

Bir Cevap Yazın