Hayvancılık nedir?

hayvancilikHayvancılık; tarım sektörünün bir alt kolu olarak; gerek ürünleri gerek güçleri ile yarar sağlayan evcil hayvanların bakılması, yetiştirilmesi, beslenmesi gibi işleri içeren bir iş koludur. Hayvancılık, “hayvansal üretim” adı ile de anılır.

Hayvancılık; ilgilenilen hayvanın cinsine göre alt kollara ayrılır:

Büyükbaş hayvancılık: Bu alanda yer alan hayvanlar; sığır, manda, at, eşek, katır gibi hayvanlardır.  Sığır ve manda süt ve besi hayvancılığına konu edilirken, at, eşek, katır gibi hayvanlar yük ve yolcu taşıma amacı ile beslenirler. Ancak, bu alandaki hayvancılık geçmişteki önemini yitirmektedir. Manda hayvancılığı da gittikçe azalmaktadır. Süt ve besi amacı ile sığır hayvancılığı ekonomilerdeki önemini korumaktadır. Besi hayvancılığı; hayvanların kesime gönderilmeden önce kilolarını artırmaya yönelik özel olarak beslenmesine ilişkin yapılan işe verilen addır. Ülkemizde büyükbaş hayvancılık için en ideal bölge yükseltilerinden dolayı Doğu Anadolu Bölgesi’dir.

Küçükbaş hayvancılık: Koyun, keçi, kürk hayvanları ve tavşan gibi hayvanları içeren hayvancılık türüdür. Ülkemizde en sık görülen küçükbaş hayvancılık türü koyun hayvancılığıdır. Keçi hayvancılığı hızla azalmaktadır. Ankara keçisi ya da Tiftik keçisi adı verilen tür bu alanda ülkemizde uygulanan tek türdür diyebiliriz. Süt keçiciliği de az da olsa vardır.

Koyun hayvancılığı, bakımının ve muhafazasının daha kolay olması, üremeleri ve çoğalmalarının daha elverişli olması nedeniyle büyükbaş hayvancılıktan daha fazla tercih edilmektedir. Yetiştiği bölgeye göre koyunların türleri de farklılık göstermektedir. Ege kıyılarında ince kuyruklu koyunlar daha revaçta iken; Karadeniz kıyılarında her türü görmek mümkündür. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ise yağlı ve iri kuyruklu koyunlar beslenmektedir.

Su ürünleri hayvancılığı: Özel olarak hazırlanmış alanlarda; tatlı su ve deniz suyu ayrımında balık türleri ve diğer deniz hayvanlarının yetiştirilmesine ilişkin iş koludur.

Kümes hayvancılığı: Tavuk, hindi, kaz ve ördek gibi kümes hayvanlarının yanısıra bıldırcın, devekuşu gibi kanatlıların yetiştirilmesine ilişkin iş koludur. Bu alanda “etçi kümes hayvancılığı” adı altında ayrı bir dal açılarak, sadece et temini amacı ile yapılan kümes hayvancılığına ayrı bir önem verilmiştir.

Bu dalların dışında bal ve balmumu üretimi amacı ile arıcılık, ipek ipliği üretimi amacı ile de ipek böcekçiliği gibi spesifik hayvancılık alt dalları da söz konusudur.

7 thoughts on “Hayvancılık nedir?

 • 27 Aralık 2014 tarihinde, saat 13:08
  Permalink

  çok kötü

  Yanıtla
 • 12 Mayıs 2014 tarihinde, saat 20:29
  Permalink

  lan ben kısa deyom siz teyzemin şeyi kadar uzun veriyonuc:(

  Yanıtla
 • 08 Mart 2014 tarihinde, saat 15:25
  Permalink

  keşke diyelerinden farklı olsaymış

  Yanıtla
 • 26 Şubat 2014 tarihinde, saat 16:49
  Permalink

  cek guzel ada ‘ya katiliyorum

  Yanıtla
 • 20 Şubat 2014 tarihinde, saat 19:39
  Permalink

  harika olmuş ama çok uzun zaaa

  Yanıtla
 • 20 Ocak 2014 tarihinde, saat 21:29
  Permalink

  bence de güzel olmuş.ama biraz faydalı bir şey değil yani dikkatsiz biri yazmış.

  Yanıtla
 • 11 Mayıs 2013 tarihinde, saat 10:40
  Permalink

  çok anlamlı düzgün bir açıklama olmuş
  be şahsen beğendim.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: