Tuvalet eğitimi nasıl verilir?

tuvalet egitimiÇocuklarımızın fiziksel gelişimlerinin en önemli ilk aşamalarından biri de tuvalet eğitimleridir. Anne ve babalar bu alanda, bu eğitimi başarıyla verip veremeyecekleri hususunda yoğun endişe yaşarlar çoğu zaman. Halbuki endişe yersizdir. Bazı yardımcı tekniklerle beraber, doğa kendi işini yapar ve çocuk bu konuda zaten belli bir oranda hazır hale gelir.

Bir çocuğun tuvalet eğitimine başlatılabilmesi için bazı gelişim özelliklerini gösteriyor olması önemlidir. Öncelikle dil gelişimine bakılmalıdır. Çocuk en azından birkaç kelime ile de olsa bu alandaki ihtiyacını gerektiğinden anne ve babasına ya da bakıcısına ifade edebilecek kadar konuşma yeteneği ve kelime bilgisine hakim olmalıdır.

Çocuk, annesi ile “yap, yapma” kelimelerine, verilen diğer başka talimatlara uyum konusunda belirli bir aşamaya gelmiş olmalıdır.

Çocuğun, gün içinde 2 saat kadar kuru kalabildiği gözlemleniyor olmalıdır. Öğle uykularından kuru kalkması örneğin bu beklentiye dair bir işaret olarak algılanabilir.

Çocuğun, bezi kirlendiğinde rahatsız olduğuna dair işaretler vermesi de önemli bir göstergedir. Zira, bu durum tuvalet eğitimine aynı isteklilikle katılabileceğinin belirtisidir.

Bu hususlarda, yeterli bir gözleminiz oluşmuş ise bebeğiniz tuvalet eğitimine hazır demektir. İlk etapta çocuğa uygun bir lazımlık edinilmelidir ve bu lazımlık öncelikle çocuğun alışması, sevmesi için oyun odasına konmalıdır. Oyun oynarken, TV izlerken, vs. üstünde oturmasına izin verilmelidir. Ancak, kesinlikle zorlama olmamalıdır. Çocuğun lazımlığa alıştığı hissedildiğinde lazımlık banyoya konmalı ve çocuğa tuvaleti geldiğinde gelip buna oturması söylenmelidir. Çocuk tuvaleti geldiğini söylerse veya belli ederse bu lazımlığa getirtilip oturtulmalı ve onu övücü sözler söyleyerek, takdir edilmelidir. Bu aşamaların hiçbirinde zorlama ve cezalandırma kesinlikle olmamalıdır.

Çocuğa bu süreçte yardımcı olabilmek adına onu morallendirmek, övmek önemlidir. Lazımlığa oturduğunda onunla sohbet etmek, yalnız bırakmamak da uygun olacaktır. Bazı lazımlıklar çocuk tuvaletini yaptğında alkış sesleri, müzik gibi efektler sergilemektedir. Bu tarz efektlerde çocuğun neşesine ortak olunmalıdır.

Tuvalet eğitimine alışmak çocuktan çocuğa farklı sürelerde gerçekleşir. Onun hayatına dair oldukça önemli bir gelişme olan bu eğitim boyunca çocuğa sonsuz sabır ve hoşgörü ile yanaşılmalıdır. Asla, başarısızlıklarda cezalandırma olmamalıdır.

Bir Cevap Yazın