Hayat amacımız nedir?

Uzun sürecek bir yaşam, anlamlı bir yaşamla eşdeğerdir. Bunun başkaları tarafından kabul gören bir anlamı olmasına da gerek yok. Sadece sizin için anlamı olması yeterli. Dikkat ederseniz uzun yaşayan insanların tamamının bir yaşama amacı bulunmaktadhayat amacıır. Hayat amacı bulunmayan insanlar, sabırla ölmeyi beklemektedir.

Sanmayın ki insanlar kendileri için, durduk yerde hayat amacı edinemez. Hayat amacımızın kendi kişiliğimiz ile varoluşumuzun birbirine uyumlu olması, bizi mükemmelliğe ulaştırması gerekir. Hayat amacı ile açgözlülüğü birbirine karıştırmamak önemlidir. Unutmamanız gereken şey, arzularınız olmadığında gideceğiniz bir yönünüzde olmaz. Eğer arzularınızın yükselmesine izin verirseniz bu açgözlülüğün başlangıcıdır. Açgözlülük ise yaşamda görebileceğimiz acıların en büyük kaynakları arasındadır.

Hayat amacımız, gerçekte olduğumuz nedende gizlidir. Bir matara neden boş bir kap şeklindedir de, üstü açık bir kap değildir. Bir kalem neden sahip olduğu şekildedir? Bir kalemin yazma işlemini yerine getirebilmesi için, en mantıklı tasarım sahip olduğu tasarımdır. Bir matara da sıvı taşıma işlemini yerine getirebilmek için en uygun tasarıma sahiptir. Evrende her şey, belli bir nedenle sahip olduğu tasarımı almıştır. Sahip olduğu tasarım, onun işlevini yerine getirmesinde çok önemlidir. İnsanlar da bu dünyaya duygu ve düşünceye sahip, belli bir tasarım ile geliyorlar. Zihinsel ve bedensel rahatsızlıklar, bu tasarımların bozulmasına yol açmaktadır. Bu gerçekleştiğinde ise, görevlerimizi yerine getirememekteyiz. Bizlere verilecek hastalık, doğal yoldan uzaklaştığımızı anlamamız için bize gönderilen işaretten başka bir şey değildir. Durumumuz ne olursa olsun, doğru yöne yönelmek, doğru işlevi yapmak, gerçek amacı uygulamak gerekir. İster zengin, ister fakir,ister güzel, ister çirkin olsun her insan ölümü görecektir. Bunun için yaşamda bilinçli davranmak önemlidir.

Evrenin bize sunduğu bu bütünlüğün bozulmaması için, hayat amacımız gereği sağlıklı olmayı ve iyileşmeyi istemek son derece önemlidir. Bu şekilde tasarımımız gereği, işlevlerimizi eksiksiz olarak yerine getirebilir, gerçekte olması gereken şekilde oluruz.

Bir Cevap Yazın