Bioritm nedir, davranışlarımızı nasıl etkiler?

İnsanların doğumuyla başlayan, bedenin en küçük hücresinde, davranışlardabioritim ve çevrede etkili olan devreler ve ritimler halinde seyreden bir çalışma bulunmaktadır. Bu devre ve ritimler sürekli olarak devam eden, kesinlikle son bulmayan tekrarlamalar şeklinde olmaktadır. İnsan vücudu tamamen bu tekrarlamalara göre ayarlanmıştır. Vücudumuzun bunları kabul etmesi, tamamen doğal olarak gerçekleşmektedir. Akciğerler ve solunum mekanizması, kalp ve nabız atışı,  böbrekler ve işlevleri, gündüz ve gece, yaz ve kış gibi doğal kabul edilen olaylardır. Bunların bazılarını kabul eder, bazılarıyla da mücadele ederiz.

Bedensel ritimlerimiz arasında tanımlanmış olan üç tane devre vardır. Bunlar davranış biçimlerimizi etkiler. Bu devreler sürekli olup, bizler de psikolojik değişimlere sebep olurlar. Bu üç bioritim devresi, bioritimler olarak tanımlanırlar. Bu devrelerin ilki, 23 gün süreli fiziksel devredir. İkincisi 28 günlük duygusal devre, üçüncüsü ise 33 gün süreli zihinsel devre olarak adlandırılır. Bu üç devre, üç ayrı davranış şeklinin oluşumunda etkili olmaktadır. Fakat çevresel faktörler de, davranış şekillerinin belirlenmesine katkıda bulunmaktadır. Ritim kademesinin farkına varabilen bireyler, davranışını düzeltmek ve ayarlamak için gerekli fırsatı yakalayabilir.

Gördüğünüz gibi bioritmik evreler, iyi ve kötü geçen günlerimizin açıklanmasını sağlayabilir. Ritmin farkına vararak, bunu iyi değerlendirebilen insanlar, hayata daha olumlu bakabilir, kendilerini de daha iyi hissedebilir. Sanmayın ki bioritmik devreler, kazaya uğrayacağımızı, işimizden atılacağımızı veya büyük miktarda para kazanacağımızı işaret etmesi gibi olayları belirlemez. Bioritmik devreler sadece belirli bir gündeki fiziksel, duygusal ve zihinsel durumunuzu göstermektedir. Bunları bilmeniz gün içerisinde olaylara bakış açınızın belirlenmesine katkıda bulunacaktır. Tamamen kişisel seçimlerinize göre belirleyeceğiniz davranışlar, elde edeceğiniz fayda ve zararı belirleyecektir.

Tüm devreler doğumla birlikte, belli bir ritimle başlayıp, aynı ritimle devam eder. Yani ölümünüze kadar sabit kalacak bir ritimle devam eder. Sabit bir şekilde olması, hesaplanmasını kolaylaştırır. Her gün için yapılacak hesaplamalar, hareketlerimize katkı sağlayacaktır. Bunun için gerekli olan şey sadece doğum tarihimizdir. Bu aşamada bioritim ve astroloji arasındaki bağı anlamakta zor olmayacaktır.  Her ikisi de insanla ilişkili olan durumlar olduğu için, birlikte değerlendirilerek, alınacak faydanın arttırılması sağlanabilir.

Bioritmlerin akıllıca kullanılması, bizlere pek çok alanda yarar sağlayacaktır. Neden ve niçinler için cevap arayanlar bu konuyu incelerse, sorularına bir nebze olsun cevap alabilirler. Mevsimler gibi, gece ve gündüzün birbirini izlemesi gibi doğal olan bu ritim ve devreler, giderek bir çok insanın farkına vardığı kavramlardır.

Bir Cevap Yazın