Harput köfte nasıl yapılır?

Elazığ ilinin yöresel en önemli yemeklerinden olup, şehrin eski ismi ile anılan “Harput Köfte” özellikle bayramların vazgeçilmez yemekleri arasında yer almaktadır. Bayramlarda her evde görmek mümkündür. Harput köfte sulu bir yemek çeşidi olup seçilecek malzeme ve yapılışı hususunda çok hassas olunması gerekir. Neden çok hassas olmak gerekir sorusuna gelinecek olursa köfte sulu olduğu için ve suda pişerken dağılabilme ihtimali bulunmaktadır. Eğer seçimde titiz olunmazsa harput köfte, köfte yerine çorba görünümüne sahip olacaktır.
hh
Harput Köfte için malzemeler;
1. İki su bardağı köftelik bulgur
2. Köftelik bulgur miktarı kadar az yağlı veya damarlı kıyma (kıyma çok önemli olup köftenin su içinde pişirirken dağılıp veya dağılmaması için en büyük etkendir.)
3. Bir baş soğan
4. Maydanoz
5. 1.5 yemek kaşığı Salça
6. Reyhan
7. Tuz
8. Bir adet yumurta
9. Karabiber
10. Pulbiber

Harput Köfte’nin yapılışı
İlk olarak soğan rendelenir ve daha sonra geniş bir kaba konulup bunun içine bulgur, kıyma, salça, tuz, yumurta, karabiber, pul biber, reyhan ve ince doğranan maydanoz eklenir harmanlanmadan sonra iyice yoğrulur. Ancak yoğrulma işlemininde malzeme tercihi gibi önemli olduğunu unutmamak gerekir. Yoğrulma işlemi köftenin kaynayacak olan salçalı su içerisinde dağılmaması açısından büyük önem taşımaktadır. Kişinin performansına bağlı olarak en az yirmi dakika kadar yoğrulması gerekir.

Yoğrulan malzemeden bir ceviz büyüklüğünden biraz daha küçük bir parça koparılarak yuvarlanır. Sonrasında yuvarlanan bu köfte baş ve işaret parmağı arasında döndürülerek tekerlek şekline dönüştürülür.

Son olarak köftenin pişirilmesine gelelim. Yağ ve salça bir tencerede biraz kavrulduktan sonra içerisine yeteri kadar su eklenerek bu suyun kaynatılması beklenilir. Su kaynamaya başladıktan sonra ocak kısık ateş üzerine ayarlandıktan sonra köfteler yavaş yavaş hazırlanan suyun içerisine eklenir. Yüksek ateş köftelerin su içerisinde dağılmasına sebep olacaktır. Bu nedenle kesinlikle yüksek ateşten uzak durulmalıdır. Yaklaşık olarak yarım saat köfteler pişecektir ve yemeye hazır hale gelmiş olacaktır. Eğer artan köfte varsa veya başka gün pişirilmek istenirse hazırlanan köfteler buzdolabı poşetine konularak derin dondurucuya koyulabilir.

Harput köftenin yanına başka bir yemek seçmek oldukça zordur. Bu nedenle Harput köfte yanına yoğurtlu makarna ve mantı gibi yoğurtlu yada hafif yemeklerin seçilmesini tavsiye ediyoruz.

Bir Cevap Yazın