Sony Xperia Z2 özellikleri nelerdir?

Sony Amiral Gemisi diye tabir ettiği telefonlarından biri olan Xperia Z2 ülkemizde satışa sunulmuş olup özellikleri itibari ile en iyi cep telefonları arasında yerini almıştır. Sony Xperia Z ile beraber sunmuş olduğu en önemli özelliklerinden biri olan suya ve toza dayanıklılığı da bu telefonda da sunmuştur.
xx
Bu telefonun en önemli özelliklerini sırası ile açıklayalım.
1. Suda 1.5 metre derinliğe kadar suya dayanıklı olan bu telefonu ülkemizdeki servis hizmetleri yüzünden pek kullanıcıların denememesini tavsiye ediyoruz. Çünkü şarj ve mikro SD yuvasının kapakları düzgün bir şekilde kapatılmadığı taktirde cihaz içerisine su geçebilmektedir. Kullanıcı bu önlemi aldığı taktirde, cihaz su geçirdiği zaman servis bu problemi kullanıcı hatası olarak görmekte ve garanti dışı kaldığını söylemektedir.

2. Bir diğer üstün özelliklerin biri de 4K video çekmesidir. Daha bir çok televizyon 4K video özellikli olmamasına rağmen 4K video kaydetmesi rakiplerine göre üstünlük sağlamaktadır. Ancak en önemli dezavantajlarından biri 7-10 dakikalık bir video çekimi yapıldığında cihaz ısınmakta ve kamera kendisini korumaya alıp video kayıt işlemini yarıda bırakmaktadır.

3. 20.7 megapiksel G sensör kamera ile harika fotoğraflar çekilmektedir. Kendi içerisinde bulunan kamera yazılımı ile efektler de oldukça etkili fotoğraf çekimi daha heyecanlı hale getirmektedir.

4. TFT ekran yerine IPS LCD kullanması da görüntü netliği daha artmış durumda olup şarj konusunda da tasarruf sağlamaktadır.

5. Kullandığı batarya 3200mAh olup 3G açık ve normal kullanım ile şarjı iki gün gitmektedir.

6. Teknik özellikleri ise aşağıda belirtilmiş olup şuan satışta olan birçok telefona göre üstün özellikler sağlamaktadır. Ayrıca sağlamlığı ve dayanıklılığı ile cihaz kendini ispatlamıştır.

7. Dezavantajlarından biri ise telefonun arka yüzü kaygan olduğundan ve yere düştüğünde dengeli bir şekilde düşmesi için tasarlandığından dolayı en ufak bir eğimde telefon rahatlıkla zemine düşebilmektedir.

8. Fiyat olarak Türkiye’de ilk çıktığında 2.199 TL olan fiyatı yeni model olan Xperia Z3 cihazın piyasaya çıkması ile birlikte Cihazın fiyatı 1.899 TL olmuştur.

Sony Xperia Z2 Teknik Özellikler
QualComm SnapDragon 801, 2.3 GHz 4 çekirdekli işlemci
Adreno 330 grafik işlemci
3 GB RAM
5.2 inç, TRILUMINOS 1920×1080 piksel çözünürlüklü FullHD IPS LED ekran
16 GB dahili hafıza, 128 GB’a kadar MicroSD hafıza kartı desteği
20.7 megapiksel çözünürlükte fotoğraf çekebilen, 4K video çekebilen arka kamera – Seri çekim modu, HDR modu, 8x dijital zoom, görüntü sabitleyici, farklı çekim modları, gülümseme yakalama
2.2 megapiksel çözünürlüğe sahip, 1080p video çekebilen ön kamera
1.5 metreye kadar, 30 dakika boyunca suya ve toza dayanıklı
146,8 x 73,3 x 8,2 mm, 163 gram
Android 4.4.2 İşletim Sistemi
3200 mAh Li-Ion batarya

Kullanıcıların karşılaştıkları sorunlara ve beğenmediği özelliklere değinecek olursak. Öncelikle telefonu şarj etmek için açılan kapağın belli bir sürü sonra zarar görmesi hatta yerinden çıkmasıdır. Telefonu aktif olarak kullanan kişiler ise telefonun çok ısındığı bu da bazı problemlere sebebiyet vermesi örneğin 3G internet bağlantısının kesilmesi ve şebeke probleminin ortaya çıkmasıdır. Telefon kapatılıp açılınca bu problem ortadan kalkmaktadır. Bir diğer önemli problemi ise yeni telefonda çözmüş olduğu konuşma esnasında sesin karşı tarafa sağlıkla şekilde ulaşmaması bunun nedeni olarak telefonun büyüklüğü ve buna rağmen mikrofonun telefonun alt kısma yerleşmesidir. Bu problem yeni model Xperia Z3 ile mikrofon ön yüzeye getirilmiştir.

Bir Cevap Yazın