Hamilelik döneminde hemoroidler nasıl tedavi edilir?

Hamilelik dönemi kadında hemoroid oluşumunu ya da daha önce var olan hemoroid şikâyetlerini arttıran bir sorundur. Bu dönem alınacak tedbirlerle, sorun yaşamadan bu sıkıntıyı atlatabilirsiniz. Hemoroid rektum ile anüs bölgesinde bulunan toplar damarların bir tür varisidir. Oluşan varisler toplar damarlarda olan kıvrılmalardan ve kan akımının bölgesel olarak azalmasından dolayı belirginleşmesi nedeniyle oluşur. Bu şişlikler dışkılamada, özellikle dışkının sertleştiği kabızlık halinde ıkınmanın yapacağı tazyikle yırtılarak kanamaya sebep olur ve dışkıda kan bulunmasına neden olur. Dışkıda kan olması hemoroidin ilk belirtisidir. Kanama kısa süreli olsa da, her dışkılamada tekrarlar. Kanamanın dışında dışkılamayla beraber uzun süreli ağrı ve bölgede dolgunluk olur. İlerleyen durumda ele gelen kitleler vardır. Kan akımının çok yavaşladığında, damarda pıhtı oluşumunda damarın tamamen tıkandığı görülür. Bu durumda şiddetli ağrılar olacak ve tedavi yapılması gerekecektir. Gebelik döneminde olan hemoroid sorunu kan kaybına sebep olacağından, demir eksikliğine bağlı gelişen anemi oluşabilir. Günde 15 ml kan kaybının olması, vücudun günlük demir ihtiyacının tükenmesi demektir.

gebelikte hemoroid

Gebelik döneminde hemoroid oluşumu neden sık yaşanır?

Gebelik döneminde artış gösteren kan basıncına bağlı, vücudun alt kısmında toplar damar basıncında yükselme oluşur. Uterusun büyümesiyle ve ana toplar damara yaptığı baskıyla akım yavaşlar. Kan akımının yavaşlamasıyla, yüzeysel toplar damarlarda varisleşme olur. Gebelik döneminde progesteron hormonunun damar düz kaslarını gevşetmesi, oluşan varisleşmeyi arttırıcı etkiye sebep olur. Bu durumda bacaklarda, vulva ve anüs bölgesinde varisler oluşmaya başlar. Hemoroid oluşumu hamilelik döneminde en sık meydana gelen varisler arasında yer alır.

Gebelikte hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

Hemeroidin genelde iki türlü tedavisi vardır. Bunlar ilaçla yapılan tedavi ve cerrahi yapılan tedavi yöntemleridir. Rahatsızlığın derecesine göre uygulanacak olan bölgesel merhemler, oral yoldan alınan ilaç ve fitiller kullanılabilir. Gebelik döneminde yaşanacak olan rahatsızlıkta, belirtilerin şiddetine göre bölgesel tedaviler uygulanır. Düzenli beslenme gibi diğer önlemlerle rahatsızlık tedavi edilmeye çalışılır. Bu tedavilerden yeterli cevap alınamazsa, gebeliğin ilk üç aylık döneminin geçmesinden itibaren tablet olarak ağızdan ilaç kullanımına geçilir. Rahatsızlık genellikle yapılan bu tedavilerle kontrol altına alınabildiğinden, cerrahi yapılacak müdahaleye pek gerek kalmayabilir.

Gebelikte hemoroid sorunlarını azaltmak için alınabilecek önlemler nedir?

  • Kabızlığın önlenmesi: Kabızlığın oluşması ıkınmaya sebep olduğundan, hemoroid oluşumlarının belirtilerini arttırır. Beslenmede lifli gıdalara öncelik verilerek, bol sıvı alınmalı, düzenli bir şekilde egzersiz yapılmalı, gerektiğinde zamanı uygun olduğunda ilaç kullanılıp kabızlığın önüne geçilmelidir. Kabızlık önlenemezse ve dışkılama sertliği yumuşatılamazsa hemoroid tedavisi başarılı olmaz.
  • Pakelerin (hemoroid memeleri) içeri itilmesi: Dışkılama sonrasında açığa çıkan pakelerin, parmakla içeriye itilmesi gerekir. Parmaklarınıza vazelin sürerek bu işlemi yapabilirsiniz. Dışarıda bulunan pakelerin içinde olan damarlar dış ortamda daha kolay tıkanır ve kurur. Bu sebeple daha fazla ağrıya neden olur.
  • Kegel egzersizleri: Yapılan egzersizler vajina girişinde ve makat arasında kalan bölgede olan kasları güçlendirici özelliğine sahiptir. Hemoroid tedavisine destekleyici olarak uygulanması tavsiye edilir. Gün içinde 50-100 kez kegel egzersizi uygulamak, kan dolaşımını hızlandırmaya yarayacaktır. Bunu uygulamak için vajinanın girişine sokulacak parmağın kaslar yardımıyla sıkıştırılması gerekir. Bu sıkıştırma   hareketi kegel egzersizi olarak anılır. Bu hareket esnasında perinede olan bütün kaslar çalışır.

Gebelikte oluşan hemoroid normal doğuma engel olur mu?

Çok nadir olarak normal doğuma engel olacak olan hemoroidler, doğum öncesinde tedavi edilmelidir. Büyüyen ve kolay kanayan oluşumlar, doğumda yapılan ıkınmayla kanar ve şiddetli ağrıya sebep olur. Doğum sonrasında gerileyen hemoroidler, genellikle tek başına normal doğuma engel olmazlar.

Bir Cevap Yazın