Hamileler çikolata yiyebilir mi?

çikolataÇikolatanın içeriğinde olan kafein, teobromin gibi maddeler normalde insanların vücuduna farklı etkiler yapar. Uzmanların yaptığı çalışmalarda gebelik döneminde çikolata tüketiminin oldukça yararlı etkileri olduğu ortaya konmuştur. Bu araştırmalar sırasında hamilelik süresinde çikolata tüketmiş olan kadınlarda preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi adındaki sorunun daha az yaşandığı tespit edilmiştir. Bu gebeliklerde bebeklerin kordon kanındaki teobromin düzeyinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu maddenin yüksek olması gebelik zehirlenmesinin daha az olmasına neden olmaktadır. Çikolatanın içinde metilksantin türevi olarak bulunan teobromin, daha çok bitter çikolatada daha yoğun olur.

Çikolatanın içeriğinde kafeinde bulunması nedeniyle, aşırı tüketilmesi halinde gebelikte kadında düşük ve erken doğum gibi olumsuz etkiler yapar. Bu etkilerde yine yapılan araştırmaların doğrultusunda belirlenmiştir. Fakat çikolata gebelik sürecinde normal miktarlarda tüketildiğinde bu olumsuz etkiyi ortadan kaldırır. Çikolata tüketildiğinde içeriğinde kafein bulunan kahve, kola gibi içeceklerin de dengeli tüketilmesi gerekir. Bunlarda da kafein olduğundan, vücuda alınan kafein miktarı fazla gelebilir. Çikolata tüketiminin en önemli olumlu etkisi olarak, insan vücudundaki serotonini yani ruh halini düzelterek mutluluk hormonu salgılanmasına sebep olup, anne adaylarında duygu durumu düzelten ve ruh haline olumlu etkiler yapan bir yiyecektir. Bu yüzden faydaları ve zararları düşünülerek, tüketilecek miktarı dengelenmelidir.

Hamilelikte çikolata tüketimi ne kadar olmalıdır?

Gebelik döneminde kadınların kabul edilebilir miktarlarda çikolata tüketmesinin bir zararı yoktur. Ancak doktor gözetiminde bir diyet programı uygulanan gebeler, çikolata tüketimini buna uyacak şekilde yapmalıdır. Çikolatayı hamileler haftada 2-3 defa az miktarlarda tüketebilir. Ancak çikolata tüketildiğinde bitter olanını yani sütsüz olanını tercih etmelisiniz. Bu daha faydalı etkiler yapacaktır. Çikolata yüksek kalori içerdiğinden, fazla tüketilmesi durumunda aşırı kilo almaya neden olabilir. Bu yüzden tüketiminde dikkatli olunmalıdır.

Bir Cevap Yazın