Kadınlarda emzirme sorunları nelerdir?

emzirmeKadınların doğum yapmasıyla birlikte bebeklerini emzirme dönemi başlamaktadır. Bu dönemde kadınlar bazı sorunlarla karşılaşabilir. Bu sorunlar başlangıçta yaşansa ve kısa süreli de olsa, kadın için oldukça acı verici olabilir. Bu sorunların nedenleri değişik etkenlerden dolayı oluşabilir.

Kadınların emzirme dönemindeki sorunları nelerdir?

  • Sütün baskılanması: Doğumdan sonra emzirme sürecinde bebekten kaynaklanan bazı sorunlarla, annenin bebeğini emzirmeyi istememesiyle ya da bebeğin ölümüyle birlikte kadının göğüslerine dolan sütün boşaltılması gerekmektedir. Bu dönem geçici olsa da, bu sürede anne adayına çok fazla sıkıntı verebilir. Bu etkiler olduğunda basit ağrı kesiciler içilebilir, sıkı olmayan sutyenler kullanılabilir, gerektiği takdirde memede olan sütün cihazla sağımı ile bu sorundan kurtulması sağlanabilir.
  • Süt miktarında yetersizlik olması: Annenin doğumdan sonra yeteri kadar sütü olmayabilir. Bu durumda annenin sütünün miktarını arttıracak gıdalar ve buna yardımcı olacak ilaçların kullanılması gerekebilir.
  • Doğum sonrasında memede şişlik olması: Bu etki doğumdan sonra 2-4 gün kadar devam edebilir. Meme başının küçük olması, bebeğin sütü emmek istememesi gibi etkenlerden dolayı annenin memesinde biriken sütten dolayı gerginlik meydana geldiğinden, ağrı oluşabilir. Bu sürede kadının sıcak bir banyo yapması ve memeye sıcak kompres uygulanması faydalı olur.
  • Ağrılı meme başı olması: Bu sürede meme başında bebeğin emmesiyle oluşan yaralar ve çatlaklar emzirmeyi daha fazla güçleştirebilir. Yapılması gereken öncelikle meme başının temiz tutulması ve bebeği emzirirken daha az ağrı yapan memeden başlayıp emzirmektir. Meme başlarında uygun kremler kullanarak, yara ve çatlakların giderilmesi gerekir.
  • Süt kanallarının tıkanması ve memede ağrılı kitle oluşması: Bu etki yeterli miktarda bebeğini emzirememiş olan annelerde görülen bir durumdur. Annelerin yan tarafına doğru yatması bu sorunun azalmasına faydalı olur. Kadınlar bu dönmede biraz sabırlı olmalı ve sorunların çözümlerini uygulamalıdır.

Bir Cevap Yazın