Habarana neresidir?

habaranaSri Lanka’dan küçük bir şehir olan Habaran, Auradhapura bölgesinde yer almaktadır.  Bu şehir safari tutkunları tarafından vazgeçilmez bir yer olarak tanımlanmaktadır. Burası özellikle safari tutkusuna yeni başlayanalar için ideal bir bölgedir. Şehrin içinde yer alan Minneriye ormanı, şehirde doğayla iç içe olabileceğiniz gözde yerlerden birisidir. Ülkedeki en fazla yeşil alana sahip olan bölge burasıdır denebilir.  Şehirde bulunan safari alanlarında yer alan fillerin namını duymayan kişi bulunmamaktadır. Turizm açısından önemli bir bölge olduğundan, şehrin içinde oldukça güzel konaklama tesisleri vardır.

Oldukça önemli sayılan bir konumda yer alan Habarana’dan her bölgeye rahat bir ulaşım vardır. Habarana şehrinin kuru bir iklimi olmasına rağmen, göletler ve havuzlar kullanılarak çok güzel bir sulama sistemi geliştirilerek, şehirde güzel bir ortam yaratılmıştır. Bölgede bu nedenle yemyeşil doğa güzellikleri ile kaplı bir yer olarak bilinmektedir. Yörede vahşi filler dolu olduğundan, fillerin gözetlenmesi için kuleler de yapılmıştır. Bu şehri gördüğünüzde böyle doğal bir ortamda daha önceden tatil yapmadığınızdan siz bile pişmanlık duyabilirsiniz. Şehirde kaldığınız konaklama yerlerinde bile sizleri maymunlar karşılamaktadır. Bundan sonra vahşi yaşam tutkunlarının rağbet edeceği tatil yeri dendiğinde aklına Habarana gelecektir. Bu şehre gittiğinizde görmeniz gereken bazı yerler ise;

KAUDULLA NATİONAL PARK: Safari keyfini sürebileceğiniz, suda oynayan filleri rahatlıkla izleyebileceğiniz tam bir doğa harikası denilebilecek bir yerdir burası. Yaban hayatını tam şehrin ortasında yaşamak istiyorsanız, burası tam size göre bir yer. Safari jeeplerle dolaşacağınız Kaudulla National Park’ta gezerken filleri doğal yaşamın içinde izleme fırsatını elde edebilirsiniz. Parkı gezmek istediğinizde, sizlere rehberlerin büyük yardımı olacaktır. Burada maymunlardan, daha önceden görmediğiniz kuş türlerine kadar her türden yaban hayatının örneklerini görme olanağına sahip olacaksınız.

MİNNERİYA NATİONAL PARK:Şehirde bulunan bu safari alanında oldukça fazla sayıda maymun, buffalo, fil ve değişik hayvanları bir arada görebilirsiniz. Gezdiğiniz zaman bu vahşi bölgeyi fotoğraflamak size keyif verecektir. Rehberlerin size eşlik ettiği bu gezide unutulmaz deneyimler yaşayacak ve bu milli parkı görmekten keyif alacaksınız. Jeeplerle gezerken çevrenizi saran filleri gördüğünüzde çok heyecanlanabilirsiniz. Bu sıradan yanınızdaki meyveleri, fillere ikram bile edebilirsiniz.

RİTİGARA FOREST MONASTREY: Burası ormanın içinde kalan bir orman manastırıdır. Auradhapura bölgesine yaklaşık 42 km mesafedeki yüksek bir tepenin üstünde bulunmaktadır. Bölgedeki taş köprü ve gölet, burada oldukça güzel bir görünüm sunmaktadır. Gölet’in kenarını takip ettiğinizde kalıntıların bulunduğu yere ulaşılabilir. Taş merdivenlerden çıkıp, manastır kalıntılarının bulunduğu yere gelirsiniz. Bu bölgeye akşama doğru fillerin gelebileceğini unutmayın. Bu yüzden sabah saatlerinde burayı ziyaret etmenizi öneririz. Rehberler sizlere her konuda yol gösterir.

HURULU ECO PARK: Şehirdeki bu parkta da yine vahşi yaşamı en iyi şekilde görebilirsiniz. Filleri kendi doğal yaşam bölgelerinde, rehberleriniz eşliğinde izler, onlarla bir arada olmanın keyfini sürebilirsiniz. Vahşi yaşamda diğer hayvanları da görebilir, doğadaki en güzel fotoğraflarını parkta çekebilirsiniz. Burada kurulan tezgâhlarda satılan muzları alarak, fillere yiyecek olarak verebilirsiniz. Göletin çevresinde banyo yapan filleri izlemek bile keyif verecektir.

HABARANA BUDDİST TEMPLE: Burası eski bir Budist tapınağı bir yapıdır. Burasını oldukça ilginç bulabilirsiniz. Tapınağın içinde olan Budist tanrılarının heykellerini görebilir, fakat arkanızı dönmeden fotoğraf çektirebilirsiniz. Çünkü Budist tanrılara sırtınızı dönmeniz burada hoş karşılanmaz. Bazı alanlarda bunu yazılı olarak asıldığını bile görebilirsiniz.

SİGİRAYA KAYA KALESİ: Burası UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunan bir kaledir. Kaya üzerine inşa edilen kalenin, içindeki su bahçeleri, freskleri, cam duvarları ve aslan platformlarıyla şehirde görmeniz gereken yerler arasındadır. 1,6 hektarlık alanda yer alan yapı, en güzel şekilde şehrin güzelliğini yansıtmaktadır.

Bir Cevap Yazın