Güzellik önemli midir?

guzellikHer çağ kadınının en büyük meşguliyeti daha güzel görünebilme çabası olmuştur.  Güzelliğin arzu edilen bir durum olma hali dönemler itibarıyla aynı kalmış olsa da, “güzellik” ile amaçlanan fiziki özellikler aynı kalmamış, dönemden döneme farklı şekillerde tanımlanmıştır.

1960’larda incecik belli kadınlar güzelliğinin temsilcisi iken, sonraki yıllarda balık etli, beyaz tenli kadınlar “güzel” olarak adlandırılmıştır. Günümüzde her ne kadar 90-60-90 sloganı benimsenmiş ise de yine güzellik oldukça göreceli bir şekilde algılanmaktadır.

Peki, bu derece arzu edilen, bu derece önemsenen, tanımlamalar vs, ile meşguliyet arz eden “güzellik” gerçekten önemli midir?

Bu konuda yapılan araştırmalar göstermiştir ki, fiziki güzellik birçok kapıyı açan sihirli bir anahtar gibidir. Güzel kadınların, yakışıklı erkeklerin iş dünyasında daha çok kazandığına ve daha çok tercih edildiğine dair çarpıcı  tespitler bulunmaktadır. Sosyal hayatın içinde de çok önemli bir done olan ilk intiba içinde fiziki güzelliğin payı oldukça yüksektir. İyi bir giyim, başarılı bir vücut dili, etkileyici bir ses tonu da ilk intiba içindeki diğer bileşenlerden en önemlileridir. Ancak, adı üstünde bu etki ilk intibadır. Deneyimler göstermiştir ki, tek gerekçesi “güzellik” olan seçimler, eğer karşı tarafın ilave meziyetleri  bulunmuyorsa uzun süre arkasında durulan ve savunulan seçimler olamamışlardır. Bu seçimler işe eleman alımı da olabilir, eş seçimi de olabilir. İyi donanımlı olmadığı, işe katkının sağlanamamadığı çalışanların fiziki özellikleri tek başına istihdamın devamı için yeterli olmamaktadır. Tıpkı, iyi huyları ve meziyetleri olmadığı, geçinme becerisinin bulunmadığı anlaşılan güzel veya yakışıklı eşlerle evliliklerin uzun süre devam edemediği gibi.

Güzellik göreceli bir kavramdır. Kime veya neye göre güzel sorunsalının cevabı hiçbir zaman netlik kazanamayacağı için, çaba fiziki güzellik uğrunda değil, manevi kazanımlar ve meziyetler uğrunda harcanmalıdır. Bu kazanımların olduğu kişilerde, temiz ve bakımlı bir görüntü en geçerli güzellik tanımının karşılayıcısı olacaktır.

Bir Cevap Yazın