Kivinin faydaları nelerdir?

kiviYüksek miktarda C ve A vitamini içeren kivi, yapısındaki vitamin ve mineral zenginliğiyle pek çok hastalığa iyi gelen şifalı bir meyvedir. Potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum gibi vücut sağlığını destekleyen çok sayıda mineral içerir.

Karaciğeri çalıştırarak vücudun toksinlerden arınabilmesine yardım eder, kanı temizler.

Yüksek miktarda C vitamini içerdiğinden bağışıklık sisteminin güçlendiren bu meyve önemli antioksidanlardan olup tam bir kanser düşmanıdır. Düzenli tüketildiğinde kansere karşı koruyucu bir rol üstlenir. Özellikle göğüs kanserine karşı etkili olduğu söylenmektedir.

Günde sadece bir adet kivi yendiğinde vücudun günlük C ve A vitamini ihtiyacı bütünüyle karşılanabildiğinden fazla tüketilmesine gerek yoktur.

Lif oranı yüksek bir meyve olarak sindirimin dostudur. Bağırsakları çalıştırıp, hazımsızlığı önler ve kabızlık sorununu çözer.

Nefes açıcı özelliğiyle astım hastalarına şifa verir.

Nezle ve soğuk algınlıkları, grip, kansızlık, mide hastalıkları şifalı olduğu rahatsızlıklardır.

Kan basıncını dengelemek ve yüksek tansiyonu önlemek, kolesterolü düşürmek gibi çok önemli yararları bulunan kivinin yaşlanmayı geciktirici olması ise en popüler özelliğidir.

Cildi nemlendiren, besleyen ve canlandıran kivi doğal bir maske olarak cilde uygulandığında üstteki ölü tabakayı temizleyerek cildin nefes almasını sağlar.

Kivi maskesi hazırlamak için bir adet olgun kiviyi ezip püre haline getirmek ve içine bir tatlı kaşığı acıbadem yağı veya zeytinyağı katmak yeterlidir. Bu karışım göz altları dahil bütün yüze ve dekolte bölgesine sürüldükten sonra 20 dakika cildin emmesi için beklenir. Daha sonrasında yüz ılık suyla yıkanır. Daha ilk uygulamada bile kivinin cilt üzerindeki harika etkisi hissedilir. Parlak ve taze bir görüntü elde edilir.

Erken yaşlılık belirtileri yaşayanlar, yüzündeki ince çizgilerden rahatsız olanlar bu maskeyi düzenli olarak uyguladıklarında kırışıklıkların gittikçe azaldığını göreceklerdir.

Bir Cevap Yazın