Gözler nasıl dinlendirilir?

goz sagligiHerhangi bir rahatsızlık yaşanmadan maalesef gözlerin kıymeti pek anlaşılmaz. Halbuki görme yetisini insana kazandıran bu önemli organın sağlığı genel sağlık açısından da önem teşkil etmektedir. Araştırmalar göstermektedir ki, başağrısının en önemli nedenlerinden biri göz rahatsızlıklarıdır. Gözlerimize bu nedenlerden ötürü değer vermeli bir rahatsızlık oluşmasını engellemek adına belirli aralıklarla onları dinlendirmeliyiz.

Peki ama gözler nasıl dinlendirilir?

Gözleri en çok yoran unsurlardan ikisi ışık ve radyasyondur. Gün boyu bu  iki unsura da sık sık maruz kalan gözlerimizi belirli aralıklarla ışıktan ve radyasyondan uzak tutup kapalı bir şekilde ya da karanlık bir ortamda dinlendirmeliyiz. Bilgisayar başında iş yapan, yapay ışıklandırma ile aydınlatılmış ofislerde çalışan herkesin bunu yapması gerekmektedir. Gün içinde bu molayı yaratma şansı bulunmuyor ise akşamları gözlerimizi en az yarım ila bir saat bu şekilde muhakkak dinlendirmeliyiz.

Yorgun gözlerin en önemli belirtileri göz halkaları ve morluklarıdır. Bu görüntü bozukluklarının ve enflamasyonların en önemli sebebi de genelde uykusuzluktur. Sağlıklı gözler için sağlıklı bir uyku düzeni olmazsa olmazlardandır. Sağlıklı uyku düzeni ile kastedilen ise hem yeterli sürede uyumak, hem de kaliteli bir ortamda kaliteli bir uyku gerçekleştirmektir. Kaliteli uyku, ışık ve sesten arındırılmış, ısısı ideal oda sıcaklığında, hatta 3-4 derece daha az bir ısıda olan ortamda, ergonomik bir yatakta gerçekleştirilen uykudur. Yeterli süre ile kastedien ise ortalama 8 saatlik bir günlük uyku süresidir.

Yorgun gözlerinizi dinlendirirken gözlerinizi bir dilim çiğ salatalık ya da patates ile örtmek, ya da soğuk çaya batırılmış bir pamuk ile kaplamak da dinlendirici etkiyi artıracak, şişlikler ve morlukları da azaltacaktır.

Güneş gözleri yoran bir başka önemli etken olup, güneşli havalarda ultraviyole ışık süzme özelliği olan güneş gözlüğü kullanmak, güneşe direkt olarak çıplak gözle bakmamak uygun olacaktır.

Bir Cevap Yazın