Portakal gazı nedir?

portakal gaziPortakal gazı “agent orange ” adı ile bilinen, Vietnam Savaşı döneminde ilk kez 7 Şubat 1967 tarihinde Amerikan Ordusu tarafından kullanıldığı iddia edilen bir tür kimyasal gazdır. Kimya biliminde bu maddenin adı 2,4,5-triklorofenoksiasetik asittir. Bu madde kuvvetli bir bitki öldürücü (herbisit) ve yaprak dökücü maddedir.

Kullanıldıktan sonra ardında bıraktığı Dioxin adlı madde nedeniyle, kas ve kemik sistemi üzerinde anomaliler, doğum anomalileri gibi birçok kalıcı ve kalıtsal rahatsızlığa neden olduğu bildirilen portakal gazı nedeniyle Vietnam’da hala bu tarz anomalilerin yaşandığı iddia edilmektedir. Portakal gazının sebep olduğu kanser vakalarında inanılmaz boyutta artışlar olduğu da kayıt altına alınmış bir başka tespittir. Portakal gazının geçici felç yaptığı öne sürülen bir başka etkidir. Portakal gazı atıldığı alanda 15 dakika boyunca etkisini koruduğundan en az bu kadar süre beklenmeden bu bölgeye yaklaşılmaması önemli bir tedbir olacaktır. Gaz solunmuşsa sigara içilmemesi gerekmektedir. Aksi halde gazın tahrip edici etkisi artmış olacaktır.

Portakal gazı sanıldığı gibi turuncu renkte değildir. Turuncu olarak anılması ismi nedeniyledir. İsmindeki turuncu anlamındaki “orange” kelimesi, Vietnam Savaşı esnasında bu gazın saklandığı tankların turuncu renk ile işaretleniyor olmasından ileri geldiği söylenmektedir.

Bir Cevap Yazın