Biber gazı nedir?

biber gaziOleoresin Capsicum, OC gazı, biber spreyi gibi isimlerle anılan bir madde olan biber gazı, savunma amaçlı olarak güvenlik güçleri tarafından isyan ve kargaşa ortamlarını kontrol etmek için bulundurduğu, insanların kişisel savunma amaçlı olarak diğer insanlara ya da yabani hayvanlara karşı kullandığı bir kimyasal maddedir.

Biber gazı gözle temas ettiğinde kontrolsüz bir yaşarma, yanma, acı, bazı durumlarda geçici körlük oluşmasına neden olmaktadır. Deride yanma hissi oluşturan biber gazının temas ettiği bölgenin ovuşturulmaması tavsiye edilmektedir. Gözlerdeki etkiyi ve acıyı ise gözü sürekli kırpmak suretiyle yakıcı maddenin gözden çıkarılması sayesinde azaltmak mümkün olacaktır. Biber gazının etken maddesi olarak bilinen “kapsaisin” adlı madde, suda çözünebilirliği olmayan bir madde olduğundan gözlerin suyla yıkanması acıyı hafifletmeyecektir. Bu tarz durumlarda bebe şampuanı, maalox, lidocaine jel, süt gibi maddelerin tedavi edici özelliklerinin olduğu belirtilmektedir. Kontakt lens için kullanılan solüsyonların da yararlı etkide bulunduğu ifade edilmektedir.

Biber gazı kullanılması direkt ölüm sebebi olmamakla birlikte, bu saldırıya maruz kalan kişinin kişisel sağlık durumuna göre çok nadir de olsa ölümlerin de oluşabildiği gözlemlenmiştir.

Biber gazı korunma amaçlı bir araçtır. Saldırı amacı ile kullanılmamalı, direkt insanların üzerine uygulanmamalı, çok gerekmedikçe gerçek bir risk var olmadıkça kullanımına başvurulmamalıdır.

Bir Cevap Yazın