Göz sağlığımız için ne yemeliyiz?

Göz vücudumuz için en önemli organlardan birisi. Gözümüzü korumak adına yapılacak olanlar doğal bir beslenme programını kendimize uygulamak olacak. Özellikle bilgisayar başında çalışanlar için göz sağlığı daha ehemmiyetli bir durum arz ediyor. Bu tür kişilerin makaleyi daha dikkatli okumaları gerekir.eye-care

Göz sağlığı açısından önemli vitaminlerin bazıları; A, E, C ve B2 vitaminleri. Omega 3 ve 6 yağ asitleri ile çinko, magnezyum gibi minareler de göz sağlığımız için önemli. Uzmanların özellikle dikkat edilmesi gereken durumun hap yoluyla ağızdan alınan vitaminler olduğunu söylüyor. Bunlar beynin etrafında toplanarak sıvı birikimini arttırdığını ve göze baskı yaparak görme duyusunu zedelediğini belirtiyorlar. Bu durumda vitaminlerin doğal yoldan alınması önemli bir davranış olacak.

A vitaminlerini bolca bulunduğu ürünler süt ve süt ürünleri. Bunların her kahvaltıda düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Bunun yanında kırmızı, yeşil, turuncu meyve sebzelerde A vitamini bakımından zengin gıdalar. A vitamini iyi bir şek,ilde alınırsa, gece körlüğü, katarakt, makula dejenerasyon hastalıkları yaşanmaz.

Yenmesi gereken diğer besinler:

Ispanak: Önemli bir besin maddesi olan Ispanak, içeriğinde bulunan lutein ve zeaxanthin adlı doğal antibiyotikler ile görme sağlığını üst seviyeye çıkarır. Yaşlanmayla beraber ortaya çıkabilecek göz hastalıklarını koruyan önemli bir besin maddesidir. Ara ara tüketilmesi kesinlikle ihmal edilmemeli.

Patates: A vitamini bakımından zengin olan bu gıda maddesi, özellikle katarakt oluşumunu engelleyen özel bir gıda maddesi gibi. Patatesin yanında has buğdayında içeriğinde bulunan E vitamini sayesinde göz sağlığına iyi geldiği bilinmekte.

Somon: retina ve gözün dış kısmında bulunan koruyucu asidin vücuda kesinlikle besin yoluyla alınması gerekir. Bu koruyucu maddenin alınmasının yolu, Somondur. Bunun yanında sardalye, uskumru gibi balıklarda da koruyucu madde bulunmakta.

Kırmızı ve yeşil biber: C vitamini açısından zengin olan biberler ve turunçgiller, göz sağlığının korunması adına tüketilmesi gereken diğer besinler. Diyabet hastaları özellikle göz sağlıklarını korumak adına C vitamini bol olan bu gibi besinleri tüketmeliler.

Bir Cevap Yazın