Google ana sayfa nasıl yapılır?

google-anasayfasiÇoğu insan, kullandığı web tarayıcısında ana sayfa yani “giriş sayfası” olarak dünyanın en büyük arama motoru ve belki de çoğu insana göre tek arama motoru olan Google’ı görmek istiyor. Aşağıda; Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Chrome gibi en çok kullanılan web tarayıcılarında nasıl Google’ı nasıl ana sayfa yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Internet Explorer

İlk olarak Explorer programını başlatın ve üst menüde yer alan “Araçlar” sekmesine tıklayın. Araçlar sekmesine tıkladığınızda açılan küçük pencerede “İnternet Araçları” bölümüne tıklayın. Şimdi yeni açılan pencerede “Genel” bölümünü görüntülüyor olmanız gerekir. Burada giriş sayfası kısmında yer alan “Adres” bölümüne; http://www.google.com/ yazın ve “Tamam” diyerek pencerenin kapanmasını sağlayın. Tebrikler artık Internet Explorer’ınızın ana sayfanız Google!

Mozilla Firefox

Öncelikle Firefox programını başlatın ve program açıldıktan sonra üst menüdeki “Araçlar” ve daha sonra “seçenekler” sekmesine tıklayın. Seçenekler penceresi açıldığında üst bölümde yer alan büyük ikonlardan “Genel” kısmına tıklayın. Genel bölümünde başlangıç bölümünde yer alan; “firefox açıldığında” kısmına http://www.google.com/ yazın. Tamam diyerek pencerenin kapanmasını sağlayın. Tebrikler artık Mozilla Firefox’unuzun ana sayfası Google!

Chrome

Chrome uygulamasını başlatıktan sonra programın sağ üst köşesinde yer alan araç çubuğunda “ingiliz anahtarı” şeklinde bir simge göreceksiniz. Önce bu ikona ve daha sonra “Seçenekler” kısmına tıklayın. Karşınıza çıkacak olan “Ana Sayfa” bölümünde, belirtilen yere http://www.google.com/ yazın. Tebrikler artık Chrome’unuzun ana sayfası Google!

Ana sayfa değiştirilemiyorsa

Bazen bilgisayarınızdaki bazı yazılımlar kullandığınız web tarayıcısında ana sayfa değişikliği yapmanızı engeller. Web tarayıcınızda ilgili bölümlere tıkladığınız halde pencere açılmıyor ya da değişiklik yapmanıza izin verilmiyorsa, bu sorunu “regedit” ile çözebilirsiniz.

  1. Başlat menüsünden çalıştıra tıklayın.
  2. Karşınıza çıkan küçük penceredeki aç bölümüne “regedit” yazın ve tamam diyin.
  3. Açılan pencerede fareniz yardımıyla; HKEY_CURRENT_USER>Software>Policies> Microsoft> Internet Explorer> Control Panel anahtarına gelin.
  4. Sağdaki menüde yer alan Homepage kısmına tıklayın ve burada 0 olarak gösterilen değeri 1 yapın.
  5. Regedit penceresini kapattığınızda kullandığınız internet tarayıcısını açın ve ana sayfanızı tekrar değiştirmeye çalışın. Sorun çözülecektir…

Bir Cevap Yazın