Sinan Sofuoğlu kimdir?

Sinan Sofuoğlu, ulusal ve uluslararası birçok şampiyonada derece almış motosiklet yarışçısıdır. 15 Temmuz 1982, Adapazarı doğumludur. Trabzonlu motor tamircisi İrfan Sofuoğlu’ nun oğlu, yine motosiklet yarışçısı olan Bahattin Sofuoğlu’ nun kardeşi ve Kenan Sofuoğlu’ nun ağabeyidir. Sofuoğlu kardeşler, gerek Türkiye’de gerek yurtdışındaki yarışmalarda birçok şampiyonluklar elde ettiler. 50 si uluslararası yarışlarda olmak üzere 650 kupa kazandılar.

1996 yılında Türkiye Şampiyonasında yarışmıştır.

1999 Bahattin Sofuoğlu’ nun askere gitmesi ile Sinan Sofuoğlu’nun önü açıldı ve eli incinen Bahattin’in yerine yarışlara Sinan  Sofuoğlu girdi.

1999 Temmuz ayında ciddi bir kaza geçirdi ayağı alçıya alınmak zorunda kalındı.

1999 17 Ağustos Gölcük depreminde Adapazarı’ndaki evleri depremin başlamasından 10 saniye sonra yıkıldı. Sofuoğlu kardeşler apartmanlarında yaşamını yitiren 15 kişiden daha şanslı idiler ve göçük altından sağ kurtarıldılar.

2000 Türkiye Motosiklet Drag Şampiyonası 1. kategoride ikincilik elde etti.

2000 Türkiye Motosiklet Pist Şampiyonası, Superstok 600cc A sınıfı dördüncüsü oldu.

2001 Türkiye Motosiklet Pist Şampiyonası, Superstok 600cc A sınıfı şampiyonu oldu. (Yarışın ikincisi ağabeyi Bahattin Sofuoğlu, üçüncüsü de kardeşi Kenan Sofuoğlu’ dur)

2001 Balkan Motosiklet Pist Şampiyonası’nda ilk üç sırayı yine kardeşi Kenan Sofuoğlu ve ağabeyi Bahattin Sofuoğlu ile paylaşarak birinci oldu.

Sofuoğlu kardeşler bütün bu başarıları elde ederken, 2002 senesinde maddi durumlarının yetersizliği, sponsor bulmakta güçlük ekmeleri nedeni ile içlerinden (sadece birinin) Kenan kardeşlerinin Avrupa da ki yarışlara katılmasına karar vermişlerdir. Almanya Yamaha Cup yarışı için gerekli maddiyatı sağlamak amaçlı dükkânlarındaki motosikletleri ve Bahattin Sofuoğlu’ nun arabasını sattığı bilinir. Neticede Kenan Sofuoğlu rakiplerinden daha güç şartlarda katıldığı yarışı birincilik alarak kazanır. Yarışma sonunda ağabeyi Bahattin Sofuoğlu trafik kazasında vefat etti.

2002 Türkiye Pist A Grubu şampiyonu oldu.

2003 Askere gittiği için yarışlara bir yıl ara verdi.

2004 Türkiye Pist A Grubu Şampiyonu üçüncüsü oldu.

2005 Türkiye Pist A Grubu Şampiyonu oldu.

2006 Türkiye Pist A Grubu dördüncüsü oldu.

2006 Türkiye Grand Prix ‘de MotoGP’ nin 250cc klasmanında Willcard olarak yarıştı.

2006 MotoGP’de yarışan ilk Türk motosiklet yarışçısıdır.

2006 TMF Kupası ikincisi oldu.

2007 Türkiye Pist A Grubu şampiyonu oldu.

2007 TMF Kupası şampiyonu oldu.

2008 Türkiye Motosiklet Federasyonu ve Marmara Motosiklet Kulübünün düzenlediği “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Türkiye Motosiklet Pist Şampiyonası” na hazırlanmak için, 9 Mayıs günü Körfez Pistinde yaptığı deneme sürüşünde geçirdiği kaza sonucu yaşamını yitirdi.

Bir Cevap Yazın