Golf nedir?

Golf, küçük bir topun özel sopalarla belli deliklere sokulduğu bir açık hava sporudur. Uzunluğu 100 metre ile 600 metre arasında değişebilen bir golf alanında 9 yada 18 delik bulunur. Oyunun amacı, küçük bir topa golf sopasıyla vurarak bu deliklere sokmaktır. Oyunu, en az vuruş yaparak bitiren kişi kazanır.
pics02
Golf alanı üç bölümden meydana gelmektedir. İlk vuruş kare şeklinde biçilmiş çim ile kaplı başlangıç bölümünden yapılmaktadır. Her delikte yeniden başlangıç bölümüne dönülür. Oyuncu topu kısa çimler ile kaplı orta bölüme oradan da yeşil alan adı verilen üçüncü bölüme geçirmeye çalışır. Yeşil alanda, yeri, bir bayrak direği ile belirlenmiş olan 10.8 cm çapında bir delik bulunmaktadır. Orta bölümün kenarlarını biçilmemiş olan uzun çimler çevrelemektedir. Yanlarda ayrıca kum dolu olan çukurlar, fundalıklar, çalılıklar ve su gibi yapay olan engeller bulunmaktadır. Bu engeller, kötü vuruş yaparak topu ince çim dışına çıkaran oyuncunun işinin daha da zorlaştırmak için konmuştur. Oyuncu iyi bir vuruş ile başlar ise bu engellere takılmadan kolayca ilerleyebilir.

Bir oyuncuya en çok 14 golf sopası verilmektedir. Yeni başlayanlar için dört ya da beş sopa yeterli olacaktır. Normal bir sette dört tahta başlı sopa bulunmaktadır. Ayrıca dokuz çelik başlı sopa uzun çimde ya da kum çukurlarında kullanılmaktadır. Yeşil alanda ise delik sopası kullanılmaktadır. Golf topu çoğunlukla lastikten yapılır ve üzeri gütaperka adı verilen bir çeşit kauçuk ile kaplanır.

Golf alanında başlangıç noktasından uzaklıklarına göre üç, dört, ya da beş atışlık delikler bulunur. Örneğin, üç atışlık deliklerde üç vuruşta deliğe ulaşılması beklenir. Bu , iyi bir oyuncunun yapabileceği bir skor olarak düşünülmüştür. Usta bir oyuncu, her yıl yarışmalarda birkaç kez bu hedef skora ulaşmayı başarır. Topun deliklere belirlenmiş vuruşlardan daha fazla vuruşla ulaşması kötü puan alınmasına sebep olmaktadır. Eksik vuruşla ulaşılmış delikler için ek bir puan verilmez.

Golfte iki tip oyun vardır. Ve bu oyunların değerlendirilmesi de farklı olmaktadır. Dörtlüde,çiftler kendi toplarına, sıra ile vururlar. İki çift arasında dört toplu maçlarda yapılır. Bu maçlarda her oyuncu ayrı bir top ile oynar, puanlamada eşlerin bir deliğe yapmış olduğu en iyi vuruşlar sayılmaktadır.
Golfun ilk olarak Hollanda da oynanmış olduğu söylenmekle beraber aslında bu güzel sporun tam olarak nerede ne zaman başlamış olduğu bilinmemektedir. 15. asırda İskoçya’da yaygınlaşan golf neredeyse İskoçların ulusal oyunu hale gelmiştir. 1457 yılında İskoç parlamentosu, okçuluk çalışmalarını engellediği gerekçesi ile oyunu yasaklamıştır. Londra’da ise 17. asırda oynanmaya başlandığı tahmin edilmektedir. Bu oyun 17. asırda ABD’ye geçtiyse de 19. Asırdan önce yaygınlaşmamıştır. Bugün ABD’de İngiltere’den daha yaygın olarak oynanmaktadır.

Golf, Avustralya, yeni Zelanda, Güney Amerika, Japonya ve birçok Avrupa ülkesinde yaygın olarak oynanmaktadır. Türkiye’de de Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde oynanmaktadır. Golfun sevilmesi ve yaygın olarak oynanmasının temel sebebi, kadın erkek, genç yaşlı herkes tarafından hemen hemen her mevsimde oynanmaktadır. En sağlıklı ve en zararsız sporlardan biridir.
Dünyada çok sayıda golf turnuvası ve maçı düzenlenmektedir. ABD ve İngiliz turnuvaları her yıl düzenlenmektedir.

Bir Cevap Yazın