İş ararken yapılan hatalar neler?

Herkesin geçimini sağlamak adına bir işe ihtiyacı var. ama çoğu insan bulduğu işle, umduğu iş arasında tatmin edici bir bağlantı kuramaz. Bunun nedeni insanların iş bulmak konusunda yanlış hareket etmeleri. Ne kadar iyi bilir ve ne kadar iyi uygulayan olursanız, her sahada hayallerinize en uygun olana kavuşmuş olursunuz.kariyer-koclugu

O zaman yapılması gerekenleri söyleyerek, iş bulma sürecinde nelerin hata olduğunu da söylemiş olalım. Öncelikle bir işe zor durumda kaldığınız için girdiniz. Yapmanız gereken işte çalışırken aynı zamanda kriterlerinize uygun bir iş arama sürecini de başlatmak. Hayat her zaman fırsatlar dolu. İşinizde çalışırken daha iyi fırsatları asla kovalamaktan vazgeçmeyin. İş aramak içinde patronun sizi kovmasını beklemeyin.

Bunun yanında yapılması gereken diğer önemli iş, mesleğinizle alakalı toplantı ve seminerlere katılmak. Buralarda çevre yapmaktır. Özellikle kariyer toplantılarına katılıyorsanız, neden orada olduğunuzu tanıştığınız kişilere açıklamaktan asla vazgeçmeyin. Mesela çalışmak istediğiniz işin nasıl olduğunu ve neler planladığınızı tecrübeli birilerine anlatabilirisiniz. Buralarda yaptığınız tanışma ve görüşmeler sizlere büyük faydalar sağlayacak unutmayın. Ama kendinize iyi bir kartvizit hazırlayın. Çünkü bu tür toplantılarda kartvizitinizin olması, size ulaşmak isteyenler için ideal bir araç olacak.

Şunu da not etmem gerekir ki, komik bir takım e-mail hesabınız varsa, önemli şahsiyet veya iş görüşmelerinde bu mail adresini kullanmayın. Daha resmi olan adınız ve soyadınızın olduğu mail adresleri edinin ve iletişimde bunları kullanın. İnsanlarla iletişim kurarken ukalalığa varacak konuşmalarda bulunmamanız da iyi bir not almanıza sebep olacak. Dinleyin, her zaman konuşacaksınız diye bir durum yok.

Bir Cevap Yazın