Geniz akıntısını evde hangi yöntemlerle iyileştirebilirsiniz?

geniz akıntısıGeniz akıntısı kişileri rahatsız eden bir sorundur. Vücudumuzda  bir günde yaklaşık 1-2 litre mukus üretilir. Mukus vücutta geniz, ağız, burun, boğaz ve mide gibi bölgelerdeki nemlilik ortamının sağlanmasında önemli bir görev üstlenir. Normal olarak işlevini yaptığında boğazdan zararsız şekilde geriye doğru akan mukus fark edilmez. Vücutta mekanizmanın düzenli olarak işlemesine neden olan mukus fazla miktarda üretildiği zaman geniz akıntısı gibi sorunlara neden olabilir. Geniz akıntısının normalde ciddi sorunlara neden olmaz, ancak alerjik nedenlerden kaynaklanan geniz akıntısı boğazda şişkinliğe, kulaklarda ağrıya neden olabilir.

Geniz akıntısı için evde hangi yöntemler uygulanabilir?

Tuzlu Su: Tuzlu su kullanımı geniz akıntısı olduğunda en iyi desteklerden biridir. Halk arasında en fazla bilinen ve en fazla kullanılan yöntemlerden birisidir. Tuzlu suyun hazırlanması ve kullanılması çok kolaydır. Temiz bir bardak suyun içine 2-3 çay kaşığı tuz koyup eriterek günde 3-4 defa gargara yapılarak, buruna bu su çekilir. Sinüzitten dolayı oluşan bir sorun varsa, tuzlu deniz suyu çok iyi gelir. Deniz suyunun içinde 1-2 dakika kalınması ve genize giden suyla birlikte burun ve boğaz temizliği yapılabilir.

Su: Günde en az 2 litre su tüketimi sayesinde mukusların devamlı şekilde temizlenmesi, ayrıca boğazdaki birikintilerin engellemesi sayesinde ağrı ve acıya neden olabilecek durumlar engellemiş olur.

Zencefil: Fincanın içine 2 kaşık toz zencefil, 1 çay kaşığı kekik ve suyla hazırlayacağınız çayı günde 4-5 defa içmeniz halinde geniz akıntısı sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Meyve Suyu: Özellikle üzüm ve elma suyu tüketimi sayesinde geniz temizliği oldukça hızlı bir şekilde yapılabilir. Meyve suyu tüketimiyle geniz akıntısının giderilmesi hızlı çözümler arasındadır.

Nane Yağı: Nane yağına batırılan bir bezle burun etrafına kompres yapılırsa, bununda nefes alınıp verildiğinde geniz bölgesi rahatlar. İlaçların kullanımından sonra bunu yapmanız halinde, uygulama rahatlamanızı sağlayacak ve tedaviniz daha kolay olacaktır.

Bal ve Limon: Bal ve limon suyunu bir bardak suyun içinde iyice karıştırdıktan sonra tüketilebilir. Bu sayede genizde ortaya çıkan rahatsızlığın hızlı bir şekilde giderilmesi mümkün olur. Böylece genizdeki tıkanma sona erecek, boğazınızdan kolayca nefes alacak ve temizliğine yardımcı olacaksınız. Özellikle limon suyunun mikro kırıcı etkisi iyileşmeye destek olacaktır.

Elma Sirkesi:  Gün içinde alınan besinlerin içine elma sirkesi karıştırılması da geniz akıntısının hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

Sıcak Çorba: Gün içinde 2-3 defa çorba tüketilmesi, mukusun fazla salgılanmasına engel olup, solunum yolu sorunlarının ve geniz akıntısının iyileşmesini sağlar. Mukus salgısının iyileşmesi için, organların nemli kalmasının sağlanması gerekir. Doktorun tavsiye edeceği ilaç tedavisinin yanında, evde uygulayabileceğiniz bu tür uygulamaların desteğiyle sağlığınıza yeniden kavuşabilirsiniz. Bunları uygulamak sağlığınıza herhangi bir zarar vermez. Genellikle uzmanların tavsiye ettiği faydalı ürünler arasındadırlar.

Bir Cevap Yazın