Gençlerimizin başarıyı yakalaması için neler yapılmalı?

başarıHayatında başarılı olmak, herkesin isteğidir. Bu başarıyı elde etmek için, kendimizi geliştirmeli ve başarıyı istemeliyiz. Bazı gençlerimiz iyi bir eğitimin ardından, bazıları ise yaşadığı tecrübelerden sonra iş hayatındaki başarıyı yakalamak ister. Sizce iyi bir eğitim başarı için yeterli midir?

Gençlerimiz eğer istediği eğitimi alıyorsa, önlerinde hiçbir şey duramaz. Fakat biz onlara bu eğitim için gerekli fırsatı verebiliyor muyuz? İlköğretim zamanlarından başlayan koşuşturmaca, üniversitenin kazanmasıyla son bulmaktadır.  Eğitim sistemimiz yeterli olmadığı için, gençler bir maraton içinde kalmakta ve yakalayabildiği eğitim ne olursa olsun, bu eğitimi almaktadır. Bu ne kadar doğrudur, bilemeyiz. Bildiğimiz tek şey, her gencimiz istediği branşta eğitim almamaktadır. İstediği eğitimi alabilenler ise, şanslı olanlardır. Biz gençlerimize seçme şansını vermiyoruz. Aldığı eğitimin hakkını verebilmek, bu eğitimi severek almaktan geçer.

Diyelim ki gençlerimiz istediği eğitimi alma fırsatını yakaladı. Bu durumda, gençlerimize düşecek görev, üniversite eğitimi sırasında iş hayatına da atılıp, kendilerini geliştirmeleridir. Mezuniyetten sonra iş başvurularında istenen hep deneyimdir. İşverenler her zaman, yeni mezun gençleri işe almak için, deneyim şartı koşarlar. Deneyimden kasıt, gençlerin iş disiplinine alışmış olmasıdır. Düşünün üniversite eğitimi bitene kadar kaç sene geçiyor, gençlerimiz bu deneyimi nerede yapacak. Elbette ki, okurken çalışmakla bu deneyimi elde edecek. Gençler bunları yaparsa, eğitimlerin sonucunda, iyi bir firmada işe başlayıp, başarının merdivenlerini tırmanacaktır. Önce çanta taşıyıp, sonra çanta taşıtacaklardır. Bundan emin olun, gençlerimiz geleceğimizi emanet edecek kadar, zekidir. Yeter ki onlara bu fırsatı verelim.

İş hayatının gereklerini yerine getirebilecek gençler, bizlerin çabasıyla, alacakları eğitimin kalitesiyle belli olacaktır. Fırsat verilen gençler, başarı basamaklarını hızla tırmanarak, büyüklerinin yerini dolduracaktır. Bundan kuşkunuz olmasın, gençlerimize bu şansı hep beraber verelim.

Bir Cevap Yazın