Fetal redüksiyon nedir, kimlere uygulanır?

fetalGünümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte, yardımcı üreme teknikleri kullanılmaya başlanmıştır. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler, normal yollardan bu amaçlarına ulaşamadıklarında kısırlık tedavisine başlar. Doktor tarafından uygulanan ovulasyon indüksiyonu ile tüp bebek tedavisi çoğul gebelik riskini arttırmaktadır. Hamilelikte bebek sayısının artması, erken doğum riskini de yükselten önemli bir etken olarak kabul edilmektedir. Erken doğum riski, bebeklerde doğum sonrasında çeşitli sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Bunun gibi riskleri azaltabilmek amacıyla üçüz ya da daha çok gebeliği olanlara fetal redüksiyon işlemi tavsiye edilir. Fetal redüksiyon, genel olarak gebeliğin indirgenmesidir. Bu sebeple kalan fetusların daha sağlıklı olarak yaşamasına olanak sağlanır. Fetal redüksiyon işleminde üçüz ve daha fazla gebeliklerde bir ya da daha çok bebeğin kalbi özel bir ilaçla durdurulur. Bu yapılanla bebeğin gelişimi de engellenir. Fetal redüksiyon uygulamasının amacı, hamile kalınan bebek sayısıyla değil, eve götürülebilecek sağlıklı bir bebeğe sahip olmayı sağlamaktır.

Fetal redüksiyon nasıl uygulanır?

Çoğul gebeliklerde ultrason yardımıyla özel bir iğneyle anne adayının karın duvarından ve rahminden geçip gebelik kesesinin içine girilmektedir. Kese içinde olan bebeğin kalbine potasyum klorür verilerek kalbi durdurulmaktadır. Hamilelikte olan bebek sayısına göre birden daha fazla bebeğe uygulama yapılabilir. Bebek sayısının ikiye indirilerek kalan bebeklerin doğum tarihlerinin uzatılması amaçlanır. Bu işlemle yeni doğan yoğun bakım ihtiyacı azalmakta, erken doğan bebeklerde olan nörolojik ve gelişime bağlı olan kusurların görülme olasılığı azalmaktadır. Ancak fetal redüksiyon işlemi %5 oranında düşük riski oluşturabilir. Ayrıca gebelerde kanama, enfeksiyon, vajinadan su gelmesi gibi risklerde bulunur.

Fetal redüksiyon kimlere uygulanır?

Birden çok embriyo transferi yapılan gebelerde üç ve daha fazla sayıda gebelik elde edilirse oluşacak riskleri azaltmak amacıyla fetal redüksiyon işlemi uygulanır. Bu sayede sağlıklı bir bebek sahibi olmak daha kolay olur.

Bir Cevap Yazın