Eyfel Kulesi nerededir?

Eyfel Kulesi, Fransa’nın başkenti Paris’in simgesi olmuş, dünyada en çok ziyaret edilmekte olan turistik bir binadır. Demirden yapılmış olan bu kule adını, tasarımcısının adı olan Gustave Eiffel’den alır.

Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları kapsamında, 1888 ve 1889 yılları arasında Paris Fuarı’nın kapısı olarak inşa edilmiştir. 31 Mart 1889 tarihinde resmi törenle açılışı yapılan kule, 6 Mayıs 1889 tarihinde fiilen açılmıştır. Her ne kadar adını almasına ve inşasının gerçekleşmesine neden olan firma Gustave Eiffel olsa da, kulenin mimari tasarımını yapan üç isim daha önemlidir; kulenin tasarımı için çalışan diğer mimarlar Stephen Sauvestre, Emile Naugier, Maurice Koechlin.

Eyfel Kulesi’nin yüksekliği 300 metredir. Ancak, en üst noktasına yerleştirilmiş olan televizyon vericileri ile kule toplamda 327 metre yüksekliğe ulaşmaktadır. Kulenin genişliği ise 125 metredir.

İnşasında; alışılageldiği üzere çelik değil, demir kullanılan kulenin toplam alanı 200 bin metrekaredir. Her yıl yeniden boyanan kuleye 25 boyacı tarafından 60 ton boya uygulaması gerçekleştirilir. Kulenin ziyarete açık katları 57 metre, 115 metre ve 276 metre yükseklikte bulunan üç katıdır. Bu katlara ziyaretçiler üç ayrı asansör ile ulaşabilmektedirler.

Eyfel Kulesi’nin şu ana kadar 200 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edildiği belirtilmektedir. Dünyanın her köşesinden gelen milyonlarca insanın yoğun ilgi gösterdiği bu kulenin Japonya’da bir benzeri mevcuttur. 1958 yılında Japonya’nın başkenti Tokyo’da inşa edilen bu binanın adı Tokyo Kulesi’dir ve kule Eyfel Kulesi’nin modeli baz alınarak tasarlanmıştır.

Eyfel Kulesi’nin bir benzeri İngiltere’nin başkenti Londra’da da yapılmak istenmiştir. 1891 yılında yapımına başlanan “Watkins Tower” adlı bu binada başarı sağlanamamış ve 1907 yılında yıkılmıştır.

Bir Cevap Yazın