Bel Soğukluğu nedir?

bel soğukluğuÇok eşli yaşayan kadın ve erkeklerde yaygın olarak görülen bir bulaşıcı hastalık olan Bel Soğukluğu bazı kişiler tarafından basit gibi görünen ancak tedavi edilmemesi halinde erkeklerde iç organlara yayılarak kısırlığa dahi sebep olabilecek kadar önemli bir rahatsızlıktır. Tıp literatüründe Gonore olarak isimlendirilen Bel Soğukluğu hastalığına sebep olan, hızlı bir biçimde idrar ve döl yoluna yerleşen “Neisseria Gonorrhoeae” isimli bakteridir. Cinsel yolla bulaşan bir rahatsızlık olduğu için temel bulaşma sebebi çok eşlilik olan Bel Soğukluğu hastalığın kuluçka süresi ise 2 günden başlayarak 30 güne kadar ulaşabilmektedir. Hastaların çoğunluğunda ilk belirtiler 5-6 gün içinde görülmeye başlanmakta, hastanın cinsiyetine göre belirtiler de değişmektedir. Erkeklerde cinsel organdan sperm benzeri damlacıklar halinde sıvı akıntısı olmakta, idrara çıkarken ve idrar sonrasında şiddetli yanma hissi oluşmaktadır.

Vakit kaybetmeden “uzman bir hekime” başvurulması halinde Doksisiklin ve Seftriakson gibi ilaçlarla tedavi edilebilen Bel Soğukluğu, bazı durumlarda sadece bu ilaçların kullanılmasıyla iyileştirilemeyebilir. Zira bu tür ilaçlar bir tek Bel Soğukluğu hastalığının tedavisinde kullanılmamakta ayrıca rahatsızlık sadece Neisseria Gonorrhoeae bakterisinden kaynaklanmamaktadır. Tıbbi araştırmalar neticesinde Bel Soğukluğu hastalığına %90 oranında Neisseria Gonorrhoeae bakterisinin sebep olduğu belirlenmiş, Seftriakson ve Doksissiklin gibi ilaçlar da bu bakteriye karşı tesir göstermektedir. Hastanın bakterinin cinsinin öğrenilmesi ve bu doğrultuda doğru tedavinin uygulanması için muhakkak ürolojik testlerden geçmesi gerekir.

Bakterinin cinsine göre ilaç kullanılması, Bel Soğukluğu hastalığının tedavisindeki en önemli konulardan biridir. Erkeklerde hızlı bir şekilde yayılarak kısırlık gibi çok ciddi ve geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara sebep olabilme potansiyeline sahip olan Bel Soğukluğu hastalığı, cinsel ilişki ile karşı cinse de bulaşarak karşı cinsin de kısır kalmasına neden olabilir. Hastalığın cinsel ilişki ile kolay bir şekilde bulaşması ve her iki cinste de kısırlığa neden olabilmesi, insanoğlunun geleceği açısından Bel Soğukluğu rahatsızlığının ne denli tehlikeli olabileceğini gözler önüne sermektedir. Bel Soğukluğu hastalığına sebep olan bakterinin erkeğe bulaşmasının ardından geçen kuluçka süresinin bitimi ile idrar yaparken ve sonrasında ağrı, yanma ve irinli akıntılar görülebilmektedir. Bu aşama hastanın mümkün olan en kısa süre içinde yetkili bir sağlık kurumuna başvurması gerektiğini göstermektedir. Aksi takdirde iç organlara yayılan Bel Soğukluğu hastalığının bahsi geçen rahatsızlıklara neden olması söz konusu olacaktır. Şüphesiz bilgi almak için bile olsa en doğrusu, konunun uzmanı bir hekime danışmaktır.

Bir Cevap Yazın