Evlilik kumar mıdır?

Evlilikİnsan hayatının en önemli kararlarından biridir “evlilik”. Bu nedenledir ki, eş adaylarının seçiminde, her bireyin kendine özgü bir eleme tekniği mevcuttur. Ancak, gerçekleştirilen tüm testlere, uygulanan tüm tekniklere rağmen, “Evlilik kumardır.” söyleminden vazgeçilmesi söz konusu olmamıştır. Zira, ne yapılırsa yapılsın, evlilikte başarının büyük oranda şans olduğu kanaati oldukça güçlü bir inanıştır.

Peki öyle midir gerçekten, evlilik kumar mıdır? Bu sorunun cevabı bireye göre değişecektir. Bazıları için gerçekten kumar olabilmektedir, gönül gözü ile bakmakta ısrar edip, akıl süzgecinden hiç yararlanılmıyorsa bazı gerçeklerin görülmemesi, görülse de önemsenmemesi durumu söz konusu olabilir. Ancak, bilinçli tercihlerle aşamaların katedilmesi halinde, evlilikte başarıyı yakalamak çok da zor olmasa gerek. Öncelikle, eş adayı ile evlilik öncesinde tanışma dönemini çok kısa tutmamak gerekmektedir. Kısa süreli ilişkilerde kasıtlı ya da kasıtsız eş adaylarının kendilerini yanlış tanıtma riski daha yüksek olacaktır. Bu süre uzadıkça doğal kişiliklerin tezahürü mümkün olacaktır.

Eş adaylarının her ikisi de sonuç olarak mutlu bir evliliği arzuluyor olmaları gerektiğinden, birbirlerine karşı mutlaka samimi ve açık olmaları şarttır. Yanlış tespitlerle doğru kararlar almak hiçbir zaman söz konusu olmamıştır. Yaşam standartlarının uyuşması, aile yapılarının benzeşmesi oldukça önemli bir gerekliliktir, ancak çoğu zaman bu uyumun aranması ihmal edilir. “Biz birbirimizi seviyoruz, gerisi önemli değil.” düşüncesi çok yanlış bir düşüncedir. Çekirdek ailelerle eş adaylarının ve her iki tarafın ailelerinin kendi içlerinde uyumlu olması, evliliğin devamlılığının ve mutluluğunun garantisi olamasa da çok önemli bir tamamlayıcısı olduğu unutulmamalıdır. Hiç kimseyi ailesinden ayrı düşünmek söz konusu olmamalıdır. Tam aksine, ailesine yakın, saygı ve sevgi dolu bir ilişkinin içinde olan eş adayları ilk tercihlerimiz olmalıdır. Mevcut ailesine önem veren kişinin, yeni oluşturacağı ailesine de aynı özen ve önemi göstermesini beklemek hayalcilik olmayacaktır.

Evlilik önemli bir kurumdur. Evliliğinizde mutsuz olma riskini azaltmak, evlilik öncesinde doğru adımlarla ilerlemek ve doğru seçimler yapmak ile mümkün olacaktır.

Bir Cevap Yazın