Hobi nedir, çeşitleri nelerdir?

hobi nedirTek bir cümle ile ifade etmek gerekirse hobi; insanların boş vakitlerinde hiçbir zorunlulukları olmadığı halde meslekleri, sosyal statüleri ya da maddi kazançlarından bağımsız olarak; rahatlama ve eğlence amaçlı yaptığı tüm faaliyetlerdir. Bazılarına göre aktiviteler ile birlikte ilgi alanları da hobi kapsamına girmektedir. Birçok farklı çeşidi olan hobilerine kişisel zevklere göre değişmesi aslında hobi olarak nitelendirilecek ilgi alanlarının ya da aktivitelerin “kişinin zevkine bağlı olarak” değişmesine neden olur. Bu bağlamla “herkesin için hobi sayılabilecek bir aktivite ya da ilgi alanı bulunmadığı” söylenebilir. Belirli bir sanat dalına ilgi duymak ve bu alanda yapılan tüm faaliyetleri takip etmek dahi bir hobi olarak sayılabilir. Belirli bir spor dalının sıkı takipçisi olmak, koleksiyonculuk, maket yapımı, dikiş nakış, iskambil oyunları, balık tutma, yürüyüş, illüzyon, dans etme, enstrüman çalma, fotoğrafçılık, takı yapımı, bahçe bakımı, yemek pişirmek ve hatta kitap okumak dahi birer hobi olarak sayılabilir.

Hobi olarak ilgilenen aktiviteler kişinin bir takım yetenekler geliştirmesini ve/veya var olan yeteneklerini daha da geliştirmesini sağlayabilir. Yürüyüş yapmak kişinin fiziksel kapasitesinin artmasını ve daha da sağlıklı hale gelmesini sağlayarak kişiye önemli bir yarar sağlarken, takı yapımı ile ilgilenen bir kişi yaptığı takıları hediye olarak vererek yeni sosyal ilişkiler de geliştirebilir. Yoğun stresli bir iş hayatı olan ve iş yaşamında çok gürültülü ortamlarda çalışan kişilerin hobi olarak balık tutmayı tercih etmesi de şaşılmayacak bir durumdur. Zira doğa ile baş başa ve sakin bir ortamda balık tutmak, insanların zihninin dinlenmesini ve psikolojik olarak rahatlamalarını sağlamaktadır. Benzer bir şekilde sinirli olan ve insanlara karşı sabrı fazla olmayan insanlar da, hobi olarak başladıkları maket yapımı ile günler geçtikçe daha sabırlı bir hale geldiğini görebilir.

gitarİnsanların hobi olarak yaptığı aktiviteler birçok farklı açıdan yarar sağlayabilir. Bazı hobiler kişilerin fiziksel, sosyal ya da psikolojik manada yarar sağlamasına yardımcı olmasa da; deneyimin artması ile hobi alanında tecrübe kazanmalarını sağlayabilir. Bu tecrübe bilgi olarak kişiye geri dönüş yapacağından, kitap okumak gibi bir hobinin insanların daha fazla şey öğrenmesine katkı sağlaması da söz konusu olabilmektedir. Aynı şekilde yemek pişirmeyi hobi olarak yapan ve pişirdiği yemekleri sadece kendisi yiyen bir kişi dahi zamanla yemek tarihleri konusunda geniş bir bilgi edinmektedir. Bazı hobiler içinde kişinin diğer insanlarla bir araya gelmesi gerektiğinden, bazı hobiler kişilerin sosyalleşmesine ve yeni arkadaşlıklar kurmasına da yardımcı olmaktadır. Örneğin hobi olarak kağıt oyunları oynayan bir kişi tek başına bu aktiviteyi yapamayacağından, kendisi ile ortak hobiyi paylaşan insanlarla bir araya gelecektir.

Bir Cevap Yazın