Evliliğin tehlikeli dönemleri nedir?

Büyük bir istekle evlenen çiftler, mutlu bir yolda yürümeyi arzu ederler. Onları bu mutlu yolun üzerinde bekleyen dört tane tehlikeli ve çetin virajları düşünmezler. Mutluluğa ulaşmak için bu virajları en kolay şekilde aşmaları gerekir. Mutluluğun başlangıcı balayı sonrasında başlıyor.  Bunu atlatırlarsa, evliliklerinin üçüncü yılını geçmeleri gerekir. Üçüncü viraj dingin geçen yedinci yıl sonunda başlıyor. En son viraj ise, on beşinci yılda geliyor. Evlilik uzmanlarına göre eşlerin çoğunluğu bu dönemleri atlatmakta zorlanıyor. Her altı çiftten biri bu dönemlerin birinde takılıp, boşanma kararı alıyor.

evlilik

 

Yapılan araştırmalar boşanmaların yüzde otuzunun ilk yılın sonunda olduğunu gösteriyor. Bunun sebebi ise, evlenmeyle birlikte önceki dönemlerde gözlerin görmediği foyaların açığa çıkması olarak açıklamaktadırlar. Evlenmeden sonra erkek ve kadın kendilerini yabancı biriyle beraber yaşadıklarını düşünür. Hayatlarına giren kişilerden şikâyet etmeye başlarlar. Kadınlar bu konuda daha fazla şikâyetçi olur. Evlenmeden önce kendilerine karşı kibar ve hassas davranan erkeğin, evi işgal ettiğini düşünürler. Erkeği yaşamlarına giren, kötü alışkanlıklara sahip olan biri olarak görürler. 

Eşler arasında olan boşanmaların yüzde yirmisi ise üçüncü yıla denk gelmektedir. Bu yıla kadar evliliklerini devam ettirmiş olan çiftler aslında boşanmayı geciktiren çiftlerden oluşur. Bu çiftler evliliklerini kurtarmak için, mutsuz oldukları evliliklerini devam ettirmeyi tercih etmişlerdir. Sorunların zaman içinde düzeleceğini düşünmüşlerdir. Bu yılda boşanan çiftler genellikle anlaşmalı olarak boşanmaktadır.

Evliliğin yedinci yılına gelmiş olan çiftler için artık eşlerinin ufak tefek kusurlarını sorun etmezler. Bu aşamada daha büyük sorunlarla boğuştuklarını düşünürler. Bu dönemde olan boşanmalar kadınlar açısından daha çok ekonomik ve sosyal sebeplerden kaynaklanır. Erkekler ise bencilliklerinden dolayı boşanmayı tercih ederler.

Boşanmaların yaşandığı en zorlu dönem, evliliğin on beşinci yılıdır. Bu dönem her şeyin ötesinde ihtirastan kaynaklanan boşanmalarla, evliliğin bitmesine neden oluyor. Erkek ya da kadın eşlerinin dışında kişilere kapılarak, her şeyi unuturlar. Kendilerinden yaşça büyük eşlerini bir kenara koyarlar. Kendilerini kaptırdıkları genç kişilerle hayatlarına devam etmek isterler. Evliliğin bu dönemini atlatabilen eşler, bundan sonra çok özel sebepler dışında başka tehlikeli dönemler yaşamazlar.

Bir Cevap Yazın