Evinizi Feng Shui felsefesine göre döşerseniz nelere dikkat etmelisiniz?

feng shuiBir uygulama sanatı olan Feng Shui, yaşamımıza başarıyı, sağlığı, mutluluğu, zenginliği, enerjiyi ve pozitif şansı çekmeye yardımcı olur. Bu uygulama kişiye açmak istediği kapıların anahtarını sağlar. Bu uygulamayı yaşamınıza bilinçli olarak, uzmanlardan destek alarak sokmanız sayesinde yaşamınızdaki her şeyle uyumu yakalayabilirsiniz. Feng Shui kısaca kişinin çevresiyle uyumlu olmasını sağlamaktadır.

Günlük yaşamda dışarıda bazı mekânlarda uzun süre vakit geçirebilen kişiler, bazı mekânlarda hemen sıkılabilir. Buralarda bulunmayı istemeyebilir. Bu konuda Feng Shui felsefesi mekânları doğru düzenlemeyle yönlendirerek, ortamdaki negatif etkilerden korunmayı sağlayabilir. Bu şekilde evlerde de yapılan bir düzenlemeyle herkes evinde huzuru yakalayabilir. Bu konu hakkında uzmanlardan destek alınması düzenlemeyi doğru yapmayı sağlar.

Feng Shui toplumda oldukça rağbet gören bir uygulama olduğundan, evinizi buna uygun döşemeniz halinde ortamdan alacağınız pozitif etkiyi arttırabilirsiniz. Ancak bu düzenleme otantik eşyaların olmasıyla, eşyaları yer değiştirmekle olmaz. Bu uygulamanın bir düzeni bulunmaktadır. Fakat uygulama eşyaları düzenleme ya da yer değiştirme olarak algılanmamalıdır. Feng Shui felsefesine göre her eşyanın, her rengin kendisine göre bir enerjisi bulunmaktadır. Önemli olan bu enerjinin doğru şekilde kullanılması ve enerjinin günlük yaşama en iyi şekilde yansıtılmasını sağlamaktır. Evinizde renklerin ve yönlerin enerjilerini uygun alanlara yerleştirmeniz gerekir.

Evinizi Feng Shui ile döşerken nelere dikkat etmelisiniz?

Bu uygulama için ilk önce kendi üzerinizde olan negatiflikten kurtulmanız, uygulamanın başarılı olacağına inanmanız gerekir. Kendi düşünce gücünüz ve pozitif enerjinizle bunu başarabilirsiniz. Uygulama için sekiz adet temel yöntem bulunmaktadır. Bunlar;

  • Her türde renkli ışık ve aynalar
  • Çanlar, sesler, ziller ve istenirse müzik
  • Renkler
  • Bitki, çiçek ve küçük ev hayvanları
  • Havada salınan eşyalar, süs parçaları
  • Heykeller
  • Elektronik cihazlar
  • Bambudan yapılan kılıçlar

Bu temel unsurların içinde en önemlisi kendinizi iyi hissettiren eşyalar ya da canlıların olmasını sağlamanızdır. Evinizdeki renkler ve ışıklar çok parlak olmalıdır. Bu sizleri daha huzurlu ve dingin bir hale getirecektir. Evinizde sevdiğiniz objelerin olması kendinizi daha iyi hissetmenizi ve huzur duymanızı sağlar.

Feng Shui uygulamasında beş temel elementin önemi

Çin metafiziğinin temel taşı olan bu beş element, metali su, ağaç, toprak ve ateştir. Bunları tek başına düşünmek doğru değildir. Elementlerin her biri farklı şartlarda aynı şeyi temsil etmez.

Ağaç: Bu element iyilikseverliği, büyümeyi ve eğitimi simgelemektedir. Gelişim ve büyüme evresini temsil eder. Bu element eksik olursa, büyüme gerçekleşmez. Büyüme yoksa yaşamda olmaz. Bulunulan ortamda ağaç yoksa kişinin yaşamıyla ilgili sağlık ve beslenme gibi sorunları ortaya çıkar. Akademik açıdan sorun yaşayan kişiler evinde ve çevresinde olan ağaç elementini yeniden değerlendirmelidir. Vücutta kolları ve bacakları temsil etmektedir.

Ateş: Bu element zarafeti, güzelliği ve tutkuyu temsil eder. Eksikliği halinde bu temsil ettiklerinin zayıflığı dikkat çeker. Yayılma ve yükselme evresini anlatır. Vücutta kalp ve gözleri simgeler. Ateşin temsili keskin, sivri ve üçgen şekillerle olur.

Metal: Bu element karar vermeyi, otoriteyi, adaleti ve fedakârlığı temsil eder. Bunun zayıf olması halinde sadakat ve otorite zayıflar. Evin içinde prensipleri, yargılamayı ve değerleri bu element etkiler. Yuvarlak ve daire biçimiyle temsil edilir.

Toprak: Bu element zenginlik, sakinlik, stabilite ve dürüstlük temsilcisidir. Toprak elementinin eve güçlü olması halinde güvenlik, konfor ve istikrar yüksek seviyede sağlanır. Aksi halde stresli, güvensiz kişilerin olmasını sağlar. Vücutta cildi temsil eden bu element düz, küp ve geniş şekillerle temsil edilir.

Su: Bu element devamlı olarak hareket halindedir. Bir kâsenin içinde bile olsa, hareket halinde olur. Bu element uyumu sağlamayı, düşünceyi ve zekâyı temsil eder. Özgür ve aşağıya doğru akar. Dalgalı ve asimetrik şekilde olur. Vücutta böbrekleri temsil eder.

Çin metafiziği içinde denge altın kuraldır. Bu beş elementin hepsi hayati önem taşımakta, ancak biri diğerine göre üstün olduğunda denge bozulmaktadır. Her bir element vücutta belirli bir alanı temsil ettiğinden, denge sağlanamazsa sağlık açısından sorunlar yaşanır. Bu yüzden elementlerin her biri zayıf ya da güçlü konumda değil, her biri dengeli olmalıdır. Evinizi Feng Shui felsefesine göre döşemek isterseniz, bu elementlerin belli bir dengede olmasını sağlamalısınız.

Bir Cevap Yazın