Kefir sabununun faydaları nelerdir?

kefirKefir sabunu doğal ve bitkisel bir ürün olduğundan kimyasal bileşikler içermemektedir. Günümüzde her türlü üründe kullanılan kimyasalların artmasıyla beraber, insanlar doğal ürünlere daha fazla rağbet etmeye başlamıştır. Bayanlarda özellikle yapılan makyajlar nedeniyle ciltte zamanla cilt bozuklukları ya da kırışıklıklar meydana gelmeye başlar. Bitkisel içerikli yağlar ve kefir jelinden meydana gelen kefir sabunu kimyasal içeriğe sahip olmadığından çevre ve cilt dostu olan bir üründür. İçeriğinde ağartıcı ve köpürtücü herhangi bir içerik yoktur. Bu nedenle zamanla renk değiştirir. İçeriğinde tamamen doğal olan ürünler zeytinyağı, papatya, hindistancevizi yağı, palmiye yağı ve lavanta bulunmaktadır. Kefir sabunu baloncuk şeklinde köpüren bir ürün olmamakta, jel şeklinde bir krem tarzında bir üründür. Kolay kolay erimeyen kefir sabunu oldukça uzun bir ömre sahiptir. Kefir sabunu aynı zamanda hoş bir kokusu ve cildi besleyici özelliğiyle de bilinir.

Kefir sabununun faydaları nelerdir?

  • Bu sabun saç, yüz ve vücut için doğal temizleyici vazifesini görür.
  • Düzenli şekilde kullanan kişilerde saç dökülmesini ve kepeği önleyici etkiye sahiptir. Kepeklenme ile saç dökülmesinin azalarak tamamen yok olmasını sağlamak için saç diplerine masaj yapılmalı ve kefir sabununun hücre gözeneklerine kadar gitmesine yardımcı olunmalıdır.
  • Aseton gibi bir makyaj temizleme ürünü olarak kullanılır. Kimyasal içermediği için asetondan daha zararsızdır.
  • Ciltte olan egzama, sivilce ve cilt lekelerine karşı faydalıdır. Kullanmaya devam edilirse, kişiler bu tür sorunlardan tamamen kurtulabilir.
  • Cildi besler pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt oluşturur. Cildin kurumasını önler ve nemlendirir.
  • Kefir sabunu ciltte hücre yenileyici özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile yüz kırışıklığını önleyerek yaşlanmayı geciktirir.
  • Selüloitten şikâyet eden kişiler kefir sabununu kullanmaya devam ettikleri takdirde selüloitten kurtulurlar.
  • Bu sabunla ile banyo yapıldığında kişiyi sakinleştirir ve vücudun dinlenmesine katkıda bulunur.

Hem cildi besleyici hem de tedavi edici özelliğinin olması nedeniyle son yıllarda kullanımının hızla artması yüzünden, birçok kozmetik firması da kefir sabunu içerikli ürünleri üretmeye başlamıştır. Bu konuda yapılan araştırmaların sonucunda kefir sabununun herhangi bir zararının olmadığı tespit edilmiş ve sağladığı faydaları ise onaylanarak kullanımı tavsiye edilmiştir.

Bir Cevap Yazın