Evde su tasarrufu nasıl sağlanır?

Yeryüzündesu tasarrufuki en değerli doğal kaynaklardan biri de sudur. Tüm insanlık adına bu kaynağın dikkatli bir şekilde kullanılması ve tüketilmesi her birey için geçerli en önemli sorumluluklardan biridir. Su ile ilgili tasarruflar doğal olarak evlerde başlamalı, bu yöndeki alışkanlıklar tüm yaşam boyunca uygulanmalıdır.

Evlerimizde su tasarrufu yapabilmenin; suyu doğru şekilde tüketip, bilinçli bir birey gibi hareket etmenin yollarından bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Evimizdeki muslukları açık bırakmamak doğal olarak yapılması gereken ilk iştir. Muslukları direkt olarak açık bırakmak uygulamada çok fazla yer almamakla birlikte, bozuk olduğu için, kapalı olduğu halde akıtan musluklar olabilmektedir. Bu muslukların zaman geçirmeden tamir edilmesi önemlidir. Zira, sadece damlıyor olsa bile önemli miktarda su sarfiyatına sebebiyet verdikleri unutulmamalıdır.
  • Diş fırçalarken, traş olurken musluğun açık bir şekilde bekletilmesi, uygulamada maalesef ki çok sık yapılan yanlışlardan biridir. Musluğu sadece ihtiyaç olduğunda aç- kapa yaparak bu işlemleri gerçekleştirmeye özen göstermek gerekmektedir.
  • Meyve, sebze yıkama işlemlerini açık musluk altında yapmaktan ziyade, su dolu bir kapta bu işlemi gerçekleştirmek tercih edilmelidir. Tonlarca suyun kurtarılmasına imkan verecek bu uygulama, aynı zamanda suya sirke eklendiğinde akan suda yıkamaktan daha hijyenik bir temizlik sağlayacaktır.
  • Duş başlığını tasarruflu modellerden biri ile değiştirmek, tazyikli suya, daha az su sarfiyatı ile ulaşmayı mümkün kılacaktır.
  • Rezervuar içine su dolu bir pet şişe bırakılması halinde, rezervuar bu pet şişesinin hacmi kadar daha az su ile dolacaktır. Bu uygulama çok önemli oranda su tasarrufuna imkan verecektir. Sifonların gereksiz yere çekilmemesi de bu tasarrufun miktarını doğal olarak artıracaktır.
  • Evin su tesisatının düzenli aralıklarla gözden geçirilmesi, su kaçaklarının zamanında bulunup müdahale edilmesine imkan verecektir.
  • Bulaşık makineleri ve çamaşır makineleri önemli oranda su sarfiyatı yapan eşyalardır. Bu eşyaların gereksiz yere, tam dolmadan, sık sık açılması engellenmelidir. Ekonomik şekilde kullanılmalarını sağlamak için ev içinde gerekli planlamalar yapılmalıdır.
  • Elde bulaşık yıkamak pratik olarak algılanmakla beraber, aynı miktar bulaşığın makinede yıkanmasının, elde yıkamaktan çok daha tasarruflu bir uygulama olduğu unutulmamalıdır.
  • Küçük çocuklara suyu ne şekilde kullanmaları gerektiği, muslukların kullanılmadıklarında muhakkak kapalı olması gerektiği öğretilmeli, suyun doğru kullanımı ile ilgili olarak, yaşları ve güçleri ile orantılı yapabilecekleri tüm işlemleri yapmaları yönünde teşvik edilmelidirler.

Su, dünyamızın en değerli doğal kaynaklarından biridir. Yaşam anahtarıdır. Suyun tüketiminde bilinçli olunması, insanın dünyaya ve diğer insanlara karşı olan borcudur.

Bir Cevap Yazın