Kadir gecesi nedir?

İslaKadir gecesim dünyasında, Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı gece olarak, Ramazan ayı içinde, 27. gecede kutlanılan geceye “Kadir Gecesi” denilmektedir. “Kadir” kelimesi, “kıymet, önem, değer, şeref” gibi anlamlar ifade etmektedir. İslam aleminin en önem verdiği gecelerden biridir.

Kadir Gecesi’nin, Ramazan ayının 27. gecesi olduğu kesin olmamakla beraber, bu şekilde kabul görmüştür. Zira, Peygamber Efendimiz, Kadir Gecesi’nin zamanı ile ilgili olarak;

Siz Kadir Gecesi’ni Ramazan ayının son 10 günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız.” buyurmuştur.

Peygamber Efendimiz, Hz. Muhammed’e (s.a.v.) 40 yaşında iken kendisine, Cebrail Melek aracılığı ile, Nur Dağı’nda bulunan Hira Mağarası’nda Kur’an indirilmeye başlanmıştıır. İndirilen ilk ayetler, Alak Suresi’nin ilk beş ayetidir.

Kadir Gecesi hakkında Kur’an’da Kadir (Kadr) Suresi’nde bilgi verilmektedir. Kadir Suresi, Kur’an-ı Kerim’in 97. suresidir, toplam beş ayettir. Sure şu şekildedir:

“ Şüphesiz ki biz Kur’an’ı Kadir Gecesi’nde indirdik. Ey Resulum, Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) Rablerinin izni ile her türlü iş için inerler de inerler. O gece tan yerinin ağarmasına kadar esenliktir.”

Bu önemli gecede Müslümanlar; nafile namaz kılarlar. Kur’an-ı Kerim okurlar; bin aydan daha hayırlı olduğu müjdelenen bu güzel gecede, Rab’lerinin rızasına nail olabilme ümidi ile geceyi dua ve ibadet ile geçirirler. Müslümanlar için Kadir Gecesi büyük bir nimet, büyük bir lütuftur. Bin aydan daha hayırlı bir gecedir ki, bu geceyi uyku ile, boş uğraşlar ile geçirmek büyük bir kayıp olacaktır.

Mümkün olduğunca gecenin hakkı verilerek, bolca tövbe ve istiğfar edilerek, dualar yapılarak, farz namazlar haricinde nafile namazlar kılarak, geceyi onurlandırmak en doğru tercih olacaktır. Ayrıca, bu gece Kadir Suresi’ni okumak, 4 rekat Kadir Gecesi namazı kılmak da gecenin kutsiyetine uygun ibadetler olacaktır.

Bir Cevap Yazın