Daha az benzin tüketmenin yolları nedir?

Dünyanın en pahabenzin tasarrufulı benzinini kullanan ülkemizde, yakıtı tasarruflu kullanmanın önemi aşikardır. Araç kullanmak kaçınılmaz ise yakıt tüketimi de doğal olarak kaçınılmazdır. Ancak, daha az yakıt ile daha çok kilometre yapabilme arzusu doğaldır ve her şoför için de geçerlidir.

Genelde, şehir içi trafikte çok fazla yakıt tüketiyor olmaktan şikayet eden şoförler için benzinden tasarruf etmeyi sağlayacak bazı ipuçlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Aracınız agresif sürüş tekniklerinden hiç hoşlanmaz ve buna tepkisini aşırı yakıt tüketimi ile verir. Trafiğin genel seyrine uygun bir şekilde, stabil bir hız ile aracı kullanmanız sizi dahaz az benzin ile daha çok kilometre yapmanın dayanılmaz cazibesi ile buluşturacaktır.
  • Trafikte sadece önünüzü değil, trafiğin geçerli olduğu tüm yönleri, arkayı ve yanları da, tüm aynaları efektif şekilde kullanmak suretiyle, takip edin. Bu şekilde trafiğin genel seyrine adapte olmanız ve dolayısıyla daha az yakıt harcamanız mümkün hale gelecektir.
  • “Devirli araba kullanmak” şeklinde tabir edilen, vitesi son raddede yükseltmek şeklindeki sürüş tekniğinin size tek faydası kısa zamanda tükenen benzininiz olacaktır. Vites büyütme ve küçültmeleri doğru zamanda yapın. Vites değiştirmenin doğru zamanını belirlemek için kulağınız aracınızın motor sesinde olmalıdır. Motor sesi yükselmeye başladıkça harcadığınız benzin de artıyor demektir. Bu ses çok yükselmeden aracı ihtiyaç duyduğu vitese yükseltin. Birinci vites kalkış vitesidir, bu vitesle seyretmeyin. Aracı kaldırdıktan sonra vitesi yükseltin.
  • Kısa mesafelerde aracınızı kullanmayı tercih etmeyin. Motorun ideal ısısına ulaşması belirli bir mesefeden sonra gerçekleştiği için yakıt tüketim hızı da ancak o mesafeden sonra düşmektedir. Sürekli kısa mesafe araç kullandığınızda yakıt tüketiminiz bu nedenlerden ötürü aşırı derecede yüksek olacaktır. Kısa mesafeler için aracınız yerine en sağlıklı yol olan yürümeyi tercih etmeniz her bakımdan en ideal seçenek olacaktır.
  • Aracınızın bakımını düzenli olarak yaptırmayı ihmal etmeyin. Yakıt tüketimini artıran bazı arızaların zamanında farkedilmesi ve giderilmesi için düzenli bakım şarttır. Ayrıca, bu bakımlar sizin ve aracınızın güvenliği için de olmazsa olmazdır.
  • Daha az yakıt harcamak istiyor iseniz aracınızı rölantide iken ısıtmayın. Bu, hem yakıt tüketimini artıran, hem de aracınızın motoruna zarar veren yanlış bir uygulamadır.

Bir Cevap Yazın