Evde hellim peyniri nasıl yapılır?

hellimHellim peyniri herkesin severek yediği, salatalarda ve kahvaltılarda her zaman tercih edilebilecek özellikli bir peynirdir. Yavru vatanımızda yani Kıbrıs’ta üretilen Hellim çoğunlukla ızgarada ya da yağsız tavada kızartılarak tüketilir. Kaliteli ve iyi denebilecek bir hellim peynirinin nasıl olduğunu anlayabilmek için üzerinde bulunan deliklere bakmak yeterli olur. Büyük delikleri olan hellim peynirler daha iyi olur. Bunun kendi orijinal adı hellimdir, fakat ülkemizde hellim peyniri olarak tanınmaktadır.

Bu peynir hakkında biraz daha geçmişe gidilirse, hellimin gerçekte Araplardan Rumlara, Rumlardan ise Türklere geçen bir peynir olduğuna dair araştırma sonuçları belirlenebilir.

Hellim peyniri için geleneksel üretim yönteminde çiğ, pastörize edilmeyen koyun, inek ya da keçi sütünün 37 dereceye kadar ısıtılması ve biraz soğutularak 35 dereceye geldiği zaman mayalandırılmasıyla peynir elde edilir. 35 derecedeki ısı sütün mayalanması için en ideal sıcaklıdır.

Yalnız inek sütünden elde edilen hellim daha çabuk bozulur. Bu şekilde ortalama dayanma süresi 2 ay kadardır. Ancak koyun ya da keçi sütüyle yapıldığında, hellimi kendi suyunun içinde 1 yıla kadar buzdolabına koyarak bozulmadan saklayabilirsiniz. Bunun yanında söylemeden geçmeyelim, en lezzetli hellim peynirini keçi sütünden elde edebilirsiniz.

Evinizde cumartesi gününden mükemmel bir hellim peyniri hazırlayarak, pazar kahvaltısını hellimle şenlendirebilirsiniz.

Hellim peyniri için gerekli olan malzemeler

  • 9 litre inek sütü ( 1 litresi çiğ olarak ayrılır )
  • Peynir mayası ( 1 çay kaşığı )
  • 1 adet limon

Hellim peyniri yapılışı

Önce 8 litre sütü tencerenin içinde 37 dereceye kadar ısıtıp, sütü 35 dereceye gelinceye kadar ılıtın. Ilınmış olan sütü mayalama yapacağınız kabın içine aktarın.

Peynir mayasını kasede bir miktar su ile incelterek, ılınmış olan sütün içine dökerek tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın.

Kıbrıs’ta bu aşamada kaşık kullanmamaktadır. Bunu ellerini kullanarak karıştırırlar. Süt pıhtılaşmaya başlayıncaya kadar bekletin.

Üstünü temiz bir tülbentle örterek pıhtıların dibe çökmesi için yarım saat daha bekleyin. Bunu yaptığınızda bulunulan ortam serinse çevresine bir havlu ya da battaniye sarmanız gerekiyor.

Kalıp olarak kullanacağınız plastik kevgirin içine elinizle ceviz büyüklüğünde parçalar alıp koyun ve bastırarak sıkıştırın.

Kevgiri arada bir alt üst edip suların iyice süzülmesini sağlayın. Daha sonra kalıbın üstüne bir ağırlık yapacak tabak, kase gibi bir şey koyarak, yarım saat kadar sularının iyice süzülmesini bekleyin. Bu süzülen suları dökmeyin, çünkü üretim sırasında ileri aşamalarında kullanacaksınız. Bu yarım saatin sonunda elde ettiğiniz telemeyi haşlamaya geçin.

Tencerede kalmış olan peynir suyuna kalıplardan toplanmış peynir suyunu ilave edin.

Ayırmış olduğunuz 1 litre çiğ sütü de ilave ederek, bunun içine bir limon suyunu sıkın.

Ocağa koyduğunuz ve ısınan bu karışımı lor oluşturuncaya kadar bekletin. Bu loru bir kepçe yardımıyla alın, daha sonra geriye kalmış olan sarımsı suyu kaynatın ve hellimleri 15-20 dakika kadar haşlayın.

Hellimler suyun üzerine çıkmaya başlarsa, bu tam olarak haşlandıkları anlamına gelmektedir. Haşlanmış hellimi alıp üstüne soğuk su dökerek soğutun. Bundan sonra peynirlerin her yerini tuzlayarak ikiye katlayın.

Dilerseniz bu hellim dilimlerinin aralarına taze nane koyun. Farklı bir aroması olacaktır. Hellim peynirini dilimleyip, kızartarak sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın