Saç dökülmesinin sebepleri nelerdir?

Pek çok kişinin erken yaşlarda maruz kaldığı ve kaygılandığı bir durum saç dökülmesidir. Eğer gün içerisinde saçlarınız çok fazla dökülüyorsa, bu sadece tarama esansında olmayıp, kendiliğinden gerçekleşiyorsa, saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıyasınız demek oluyor. Bu durumda yapmanız gereken sağlıklı bir şekilde beslenmek. Çünkü uzmanlar saç dökülmesinin önemli bir sebebinin sağlıksız beslenmek olduğunu söylüyorlar.sac-dokulmesi-nedir

Tabi sadece sağlıksız beslenmeyi neden olarak göstermek imkansız. Hormanal, metobolik bozukluklar da bunun sebebi olabilir. Ama ailenizde veya akrabalarınızda saç dökülmesi sorunu yoksa, odaklanılması gereken sorunun sağlıksız beslenme olacağı düşünülüyor. Kişi sağlıksız beslendiği zaman saçları tutan saç diplerinin güçsüzleşiyor. Buda saçların dökülmesine sebep oluyor. Saçların dökülmemesi için protein, çinko, B12 vitaminlerinin bolca olduğu besinlerin tüketilmesinde fayda var. Bunun yanında alkol ve sigara kullanıyorsanız, buda saçların ölmesine bir sebep. Bu durumda eğer kullanıyorsanız alkolü de saçlarınızın ölmemesi için veya kendi sağlığınıza zararlı olduğu için bırakmayı düşünebilirsiniz.

Normal olarak saçlar günde 100 adet döküldüklerinde risk altında değillerdir. Eğer bundan fazla bir dökülme söz konusuysa önlem alınmasında fayda var. Saç sökülmesi özellikle stres, ameliyat, doğum gibi durumlardan sonra sık bir şekilde yaşanabilir. Ateşli hastalıklar ve travmalarda saç dökülmemelerine sebep olabilir.

Bu durumda saç dökülmesinin ortadan kaldırmak için iyi bir şekilde beslenilmesi gerekir. Bunun yanında stresten uzak durulması lazımdır. Sigara ve alkolden uzak durulmalı, b grubu vitaminlerin bulunduğu besinleri sıkça tüketmeli, saç derisine zarar veren ürünlerden uzak durulmalı, jöle kullanımından uzak durulmalı, saç derisine masaj yapmanın da saç dökülmelerine karşı iyi bir uygulama olduğu söyleniyor.

Sağlıklı saçlar için sağlıklı yaşamanın temel şart olduğunu bilin. Dengeli beslenmek ve aşırılıktan kaçmak, beden sağlığının temin edilmesinde önemli bir tedbirdir.

Bir Cevap Yazın