Evcilleştirme tarihi ne zaman başladı?

Çok uzun zamanlar önce insanlar hayvanları evcilleştirmeye başlamışlar. Bugün uysallıklarıyla nam salmış olan ve sütünden, etinden, derisinden, yağından, hatta bağırsaklarından bile yararlandığımız hayvanlar, çok yırtıcı bir yapıya sahip olan aslan nitelikli et obur hayvanlar imiş. Şimdi hepimiz merak ediyorsunuz bu derece bir değişikliğin nasıl meydana geldiğini. Bunu evrime inanan biriyseniz, hemen anlamız gerekir. Çünkü insanların bile maymundan insana tekamül ettiğini anlatan bir zihniyet, insan hayatının evrelerini ortaya koymakta izlediği mantık yapısını hayvanların gelişiminde ve değişiminde de izlemiştir. Bu durumda, doğrusal ilerlemeci tarih anlayışla yazılmış olan nice tarih kitapları, yontma taş devirleri gibi garabetlerden bahsederek, insanın bilgiyi zaman elde ettiği ve hayvanları da zamanla kendi dönüştürdüğünü yazar.ilk-hayvan-evcillestirme-denemeleri-524x435

Bir bakıma insanların ihtiyaçlarına göre köpekleri ve kedileri eğittiği hatta sirklerde aslan gibi hayvanları çalıştırarak, ticari bir meta olarak kullandıkları doğrudur. Bu insanın bilgisi ve yeteneği dahillinde gerçekleşen olaylara bir misaldir. Ancak evcilleştirme tarihine yakından baktığınızda, ineklerin ve kuzuların yırtıcı bir hayvandan daha sonra insanların yetiştirmesiyle evcilleştiğini ve et, süt gibi derilerinden faydalanma yoluna gidildiği yazar. İnsanlarında ilk zamanlarda et obur olması, savaşçı kimlikleriyle sadece hayvanları avlamak için alet yapmaları sağlayacak bilgiye sahipmişler. Daha sonraları evrim gerçekleştikçe yani insan yaşadıkça insan oldukça, ya da maymun yaşadıkça insan olmaya başladıkça, hayvanları da insanlar akıllarıyla evcil hale getirmişler.

Neresinden tutulur bilinmez ama, evrim teorisi genç dimağların bile anlam vermediği saçmalıklar ve hezeyanlar içerisinde bizlere senelerce okutuldu. Sonuçta ise, neye inanacağını bilemeyen yetilinler meyadana çıktı. Halbuki aklı selim olan insan, asla bilgisiz ve rehbersiz bırakılmamış, evcileştirme tarihinde yazdığı gibi de et obur olan inek ve kuzuları sonradan evcilleştirmemiştir. Allah, yeryüzünde ne varsa, hepsini halife olarak yaratmış olduğu insanın emrine vermiş, rehberler aracılığıyla onlardan yararlanılması gerektiğini insanlara öğretmiştir. Şu açık ve güzel bilgi, evrim teorisi saçmalıklarından çok daha mantıklı ve insanda soru işaretleri bırakmayan bir niteliğe sahip. Ama inanan inanmaz!

Bir Cevap Yazın