Hipnoz tedavide nasıl kullanılır?

hipnozHipnoz basit bir anlatımla trans halidir. Trans durumu uyku ve uyanıklık arasında ve telkin almayı kolay hale getirecek bir ruh halidir. Olumlu şekilde yapılan telkin tedavi edici özellikleri olan bir terapi yöntemi olup, trans durumunda uygulanırsa bilinçdışı olumlu değişimlere ve iyileşmeye sebep olmaktadır. Bu seansların yeterince tekrarlanması, bilinçdışında olumlu değişimlere ve iyileşmelere neden olur. Bu yöntem tedaviyi daha etkili uygulamaya yardımcı olur. Fakat uygulanan tedaviyi sağlayan olumlu telkinler bu esnada uygulanan psikoterapi yöntemleridir. Oldukça fazla sayıda terapi yöntemi vardır. Fakat bunların arasında bilimsel olarak kabul görmüş 3 yöntem bulunur.

  • Medikal tedavi: Bu ilaç tedavisiyle yapılır. Bu tedavi 6 aydan başlayıp, bazı durumlarda ömür boyu uygulanacak bir yöntemdir. Beynin biyolojik bozukluklarında mutlaka uygulanmalıdır. Diğer sorunlarda bu tedavinin uygulanması gerekli değildir. Ayrıca bu tedavinin Hipnoterapi ve psikoterapiye bir üstünlüğü bulunmaz. İlaçların yan etkilerinin olması tedavinin başlıca sorunudur. Günümüzde psikolojik sorunları gidermek için etkin bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Tedavi uzun sürmesine rağmen, hastalığın tekrarları fazla olur.
  • Psikoterapi: Bu yöntem bilişsel, davranışsal, dinamik ve varoluşçu terapilerden oluşur. Bunların herhangi bir yan etkisi yoktur ve etkinliği kanıtlanmıştır. Uzmanlarca uygulanırsa, hastalarda tamamen iyileşme sağlanabilir. Bu tedavi için hastaların zaman ayırması ve maddi olanaklara sahip olması gerekir.
  • Hipnoterapi: Bu yöntem telkinlerin ve psikoterapi yöntemlerin trans altındayken uygulanmasıdır. Bu tedavi sırasında bilinç dışı erişim kolay olduğu için, daha kısa sürede sonuç alınabilir. Daha düşük maliyeti vardır ve daha kısa zamanda sonuçlanır. Diğer tedavilerle iyileşme sağlanamadığı zaman, Hipnoterapi en başarılı tedavidir. Ayrıca fiziksel bir hastalık sırasında bile destek tedavisi şeklinde uygulanabilir. Ağrısız doğumda ve anestezi gibi alanlarda destekleyici etkisi bulunmaktadır.

Hipnoz zararlı mı?

Hipnoz genellikle iki türlü uygulanabilir. Bunlardan bir tanesi olumlu telkinlerle şifa sağlamak için yapılır. Bunların zararı ve yan etkisi bulunmaz. Diğerinde analitik Hipnoterapi psikoterapi bilgisi ve deneyimine sahip olan terapistler tarafından yapılan hipnozdur. Burada hipnotik trans durumundaki süjeyle bilgi alışverişi yapılmaktadır. Bu seans sırasında uygun soruların yönetilmesi gerekir. Bu tekniğin mutlaka deneyimli terapistler tarafından uygulanması gerekir. Böyle yapılırsa bir zararı olmaz.

Herkes hipnoz olabilir mi?

Hipnozu herkes rahatlıkla yaşar. İnsanlar zaman içinde günlük yaşantılarında bile hipnotik deneyimler yaşamaktadır. Televizyondaki reklamlardan etkilenerek, bazı ürünlerin alınmak istenmesi bile hipnozun eseridir. Bilinçaltı çevreden tüm bilgileri hipnotik süreçte içine çeker. Bilinmeyen konuları dinlerken bile, kişi bir tür hipnoz yaşar. Bir şeye kendinizi vererek yaparsanız, burada hipnozu yaşarsınız. Dış uyarılara kendinizi kapatarak, yapılan işe konsantre olursunuz. Bu hipnoz sırasında yapılan telkinler gibidir. Bu yüzden hipnoz doğal bir süreçtir.

İyi bir hipnoz seansı için neler yapılmalı?

  • Hipnoza girip girilmediği dikkate alınmamalı ve sadece telkinlere odaklanmak gerekir.
  • Telkinler analiz edilmez. Çünkü bunlar seanstan önce paylaşılmakta ve kişinin onayı alınmaktadır.
  • Çevreden gelecek seslere odaklanılmamalı. Sadece hipnotistin sesine odaklanılmalıdır.
  • Kendinizi hipnozun akışına bırakmalısınız ve süreci kontrol etmeyin.
  • Konsantre olmakta zorluk çekerseniz, bu durumu terapiste anlatmalısınız.
  • Hipnoz sırasında oturulan koltuğun rahat olmasına dikkat edilmelidir.
  • Trans sırasında duygularınızı bastırmak ya da kontrol etmeye çalışmak yanlıştır. Kendinizi özgür hissedin ve ağlamak isterseniz bunu da yapın.

Hipnoz kimler tarafından yapılabilir?

Hipnoz bu konuda eğitim almış olan tıp doktorları, psikologlar ve diş hekimleri tarafından uygulanabilir. Bu alanda eğitim almış olmak hipnoz uygulayabilmek için şarttır. Sağlık mensubu olmayanlar bu çalışmayı uygulamamalıdır. Bu konuda yetkiye sahip olmadıkları için hipnoz yapamazlar.

Hipnozdan kimler faydalanabilir?

Genellikle herkes hipnoz çalışmasından faydalanabilir. Yalnız şizofreni, mani, paranoid bozukluk, bunama gibi rahatsızlıkları bulunan kişiler için bu yöntem uygun bir tedavi yolu değildir. Bu yöntem fiziksel rahatsızlıklar sırasında destekleyici, psikolojik rahatsızlıklarda ise tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Ancak hipnoz sadece hastalığı olanlara değil, sağlıklı olan diğer kişilere de uygulanabilir. Çünkü bu yöntemin meditatif ve zihinsel kapasiteyi güçlendirici etkileri vardır. Hipnoz herkeste farklı şekillerde yaşanır. Yapılan telkinlerin istendiği gibi etkili olması için, transın derinliği çok önemli değildir. Bu telkinlerin uyumlu şekilde dinlenmesi, terapi için yeterli olmaktadır. Burada hipnoz tedavi için sadece bir aracıdır. Asıl olan tedavideki psikoterapik yaklaşımdır.

Bir Cevap Yazın