Eskimolar kimdir?

inukEskimo, Alaska, Doğu Sibirya,  Kanada ve Grönland’da yaşayan, Eskimo dili ya da Aleut dilini konuşan halklara verilen ortak isimdir.  “Avcı halklar” olarak bilinirler.

Eskimoların iki grubu vardır:

  • İnuitler
  • Yupikler

Yerel bir dilde “Eskimo” kelimesinin “çiğ et yiyen kişi” anlamına geldiği iddia edildiğinden bazı Eskimo halkları bu kelimenin isimleri olarak kullanılmasını kabul etmezler, bu durumu hakaret kabul ederler. Örneğin; Kanada’da “Eskimo” kelimesi yerine “İnuk” ve “İnuit” kelimeleri resmen kullanılır. Aslında “Eskimo” kelimesinin anlamının bu şekilde olduğunu resmen kanıtlayan bir tespit bulunmamaktadır, sadece bir tezdir. Bu nedenle de bu ismi reddetme durumu Eskimoların tamamı için geçerli değildir. Örneğin Alasko Eskimoları bu ismin kullanılmasından rahatsızlık duymamaktadırlar. Zira, Eskimo kelimesinin “kar ayakkabısı giyen kadın” gibi farklı anlamları olduğuna dair de iddialar mevcuttur.  Bu konudaki kesin ve ispatlanmış bilgi olmadığından hiçbir açıklamanın yeterli ve ikna edici bulunması söz konusu olmamaktadır.

Eskimoların bir grubu olan İnuitler; Grönland, Kanada, Amerika ve Rusya’nın yasal sınırlarının her iki tarafında yaşarlar.  Bulundukları coğrafyaya bağlı olarak değişen niteliklerdeki evlerde yaşarlar. Örneğin Alaska’da dikdörtgen şeklindeki çamurdan yapılma evlerde yaşarken, Grönland’da balina kemiği ve taş- toprak ile yapılmış kubbeli evlerde, Kanada’da ise “iglo” adı ile bilinen buzdan yapılma evlerde yaşarlar.

Eskimoların ilk dönemlerinde oldukça ürkütücü bir gelenekleri vardı; Eskimolar yeni doğan kız çocuklarının tamamını ölüme terk etmekte idiler. Bazı bölgelerde (Yukon’daki Yupikler gibi)  kız bebekler ağızlarına ot doldurup ölüme bırakılırken, bazı bölgelerde (Kanada İnuitleri gibi) de buz üstünde bırakılarak donarak ölmeleri beklenirdi. Kutup Eskimoları olarak bilinen halklarda da kız bebekler yere atılarak ya da denize bırakılarak ölüme terk edilirlerdi. Bu korkunç geleneği neyseki Eskimolar oldukça uzun bir zaman önce, 1940’lı yıllarda Batı kültürü ile tanışmalarının ardından terk etmişlerdir.

Bir Cevap Yazın