Sörf nedir? Çeşitleri nelerdir?

surfSörf, doğayla dans etmektir. Bu dansı genelde bir araç yardımı ile yaparız. Doğayla dans ederken, hareket gücü olarak, doğanın kendi kaynaklarını kullanırız. Kullanılan bu kaynaklar da sörfün çeşitlenmesini sağlar.

Sörf olağanüstü güç, denge ve konsantrasyon gerektiren bir spor dalıdır. İki çeşit sörf vardır:

  • Dalga sörfü (surfing)
  • Rüzgar sörfü (windsurfing)

Dalga sörfü: Sörf tahtası yardımı ile yapılan bir spordur. Sörfçü, sahile yaklaşmakta olan elverişli bir dalgayı yakalar, üzerine çıkarak, dalganın gücü ile sahile kadar tahta üstünde gider.

Dalga sörfü, kullanılan sörf tahtasının niteliklerine göre iki alt dala ayrılır; longboarding, shortboarding.

Rüzgar sörfü: Aslında bir nevi yelken sporudur. 2 ila 5 metre boyundaki sörf tahtası ve bir yelken ile rüzgarın gücünü kullanarak yapılan güç ve denge gerektiren bir spordur.

Rüzgar sörfünün bazı farklı disiplinleri söz konusudur: hız, süperX, slalom, etap yarışı, dalga ve bir de serbest stil.

Rüzgar sörfü bir çeşit yelken sporudur dedik ancak, herhangi bir yelkenli gemi ile yapılana nazaran rüzgar sörfü hareket kabiliyeti oldukça fazla bir türdür. Sörfçüler, zıplama, taklalar atma, vb. akrobatik sayılabilecek hareketleri yelken ve tahtaları ile rüzgar sörfünde yapabilmektedirler. Ancak, yelkenli gemilerin hiçbir türü ile bu serbestlik sözkonusu değildir.

Rüzgar sörfünün bir başka uygulama şekli olarak tanımlayabileceğimiz “kitesurfing” şeklinde bir türü de mevcuttur. Burada rüzgar sörfünden farklı yelken kullanılmaz, sporcunun tutunduğu paraşütle birlikte hareketler gerçekleştirilir. Kitesurfing, aslında sörfün tüm türleri ve paraşütün ilginç bir birleşimidir. Kısaca, sörf,  rüzgar sörfü,  paragliding, paraşüt sporlarının güzel bir birleşimidir.

Doğayla yapılan sporlar, spor dallarının en zorları, ancak en keyifli olanlarıdır. Zira, değişken doğa koşulları zaman zaman bu sporlarda beklenmeyen ortam değişikliklerine sebebiyet vermektedir. Bu tarz spor yapanların da bu koşul değişikliklerine uyum sağlayabilecek bilgi, deneyim ve beceriye sahip  olması gerekmektedir. Aksi halde eğlence kadar risk de içeren spor dallarına dönüşmeleri kaçınılmazdır.

Bir Cevap Yazın